Powell, 2022’nin ilk çeyreğinde altın boğalarına umut veriyor

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın adaylık ifadesinin bir fiyat rallisini tetiklemesinin ardından altın alanında iyimserlik var. Şimdi izlenmesi gereken kilit seviye, ons başına 1.830 dolar, altın boğaları artık ilk çeyreğin değerli metal için neler getirebileceği konusunda umutlu.

Powell’ın ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi önünde ifade vermesiyle altın yeni günlük zirvelerine tırmandı. Yazım sırasında, Şubat altın vadeli gününde %1.25 kadar 1,821.20 dolar seviyesinden işlem yapıldı.

Powell daha önce olduğu gibi şahin görünse de, piyasalar ileriye dönük para politikasını sıkılaştırırken Fed’in ne kadar esnek olduğuna dair bir fikir edindi.

Pepperstone’un araştırma başkanı Chris Weston, “Powell, beklenen Fed faiz artırımları etrafında piyasa fiyatlarını gerçekten geri itmese de, piyasalarda kesinlikle bir rahatlama gördük” dedi. “Fiyat baskılarıyla başa çıkmak söz konusu olduğunda, Fed’in değişen dinamiklerle başa çıkmak için kendilerine maksimum esneklik ve opsiyonellik tanıdığı, ancak belirli bir yolda sıkışıp kaldıkları inancını ortadan kaldırmaya çalıştığı fikrini doğrulamış gibi görünüyor.”

ABD enflasyon verileri bugün açıklanacak

Emtialar, özellikle altın ve petrol, ABD dolar endeksi düşerken Powell’ın yorumlarından yararlandı, altın için önemli bir yükseliş işareti olarak görülüyor.

ABD’den Çarşamba günkü enflasyon verileri, ABD doları için sırada ne olacağını belirlemede önemli bir rol oynayacak. Piyasa konsensüs çağrıları, ABD tüketici fiyat endeksinin Aralık ayında yıllık bazda %7 artacağını tahmin ediyor.

Powell, ifadesi sırasında ABD ekonomisi ve istihdamı konusunda iyimserdi ve enflasyonu kontrol altına alma sözü verdi. “Bu yıl, işgücü piyasasının hızla toparlandığı ve enflasyonun %2’nin oldukça üzerinde olduğu bir ekonomi görüyoruz. Bu bize, ekonominin pandemi ile başa çıkmak için uyguladığımız son derece uyumlu politikalara artık ihtiyaç duymadığını veya istemediğini söylüyor.”

Ancak, Fed’in çok fazla sıkılaştırmaya zorlanması durumunda bir resesyonun mümkün olabileceği konusunda da uyardı. Enflasyon çok kalıcı hale gelirse, bu çok daha sıkı para politikasına yol açacak ve bu da resesyona yol açabilir, dedi.

Politika normalleşmesinden bahsederken Powell, alçakgönüllü kalmanın önemini vurguladı. Mart ayında varlık alımlarını sonlandıracağız. Faizleri artıracağız. Ve bu yılın bir noktasında bilanço akışını başlatacağız” dedi. “Zamanlama konusunda komite herhangi bir karar vermedi. Bu konuda alçakgönüllü olmamız gerekiyor. Büyüme ve potansiyel olarak enflasyon açısından her iki tarafta da riskler var. Ekonomide olup bitenlere karşı dikkatli ve istekli olmak zorunda. yıl geçtikçe uyum sağlayın.”

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz