ABD Dolar Endeksi (DXY) direnç seviyesine yaklaşıyor

Bugün ABD Dolar Endeksi, aşağı yönlü bir dönüş başlatabilecek önemli bir uzun vadeli direnç seviyesine yaklaşıyor. Bu olursa, Bitcoin’in 2020’de başlayan boğa piyasasına devam etmesi çok olumlu bir sinyal olacaktır.

DXY nedir?

ABD Doları Endeksi (DXY) ABD para biriminin (USD) değerini ölçer. Dünyanın en büyük 6 para biriminin geometrik ağırlıklı ortalamalarından oluşan bir sepete göre hesaplanır: Euro (EUR), Japon Yeni (JPY), İngiliz Sterlini (GBP), Kanada Doları (CAD), İsveç Kronu (SEK) ve İsviçre Frangı (CHF).

DXY, 1973’te 100 değerinden başlayarak işlem görmeye başladı. Endeks, Bretton Woods Anlaşması’nın feshedilmesinden kısa bir süre sonra kuruldu. 1944 yılında yapılan anlaşmaya göre dünya ekonomileri, bakiyelerini rezerv para birimi olan ABD doları ile kapatmayı kabul ettiler. Bu da ons başına 35 $ oranında tamamen altına çevrilebilirdi.

Bu nedenle ABD doları endeksinin başlaması altın standardının terk edilmesiyle örtüşmektedir. Dolar fiat para birimi haline geldi, forex hükümetler tarafından kontrol edilmeyi bıraktı ve serbest piyasa yasaları döviz değişimini düzenlemeye başladı.

DXY direnç seviyesi ne ifade ediyor ?

2020-2021 ABD Dolar Endeksi günlük grafiğine bakıldığında birkaç önemli direnç/destek seviyesi görüyoruz. Elbette bu dönemin başlangıcı, DXY’yi güçlü bir şekilde etkileyen COVID-19 pandemisi etrafındaki küresel çalkantı ile aynı zamana denk geldi. Başlangıçta dolar ağır bir düşüş yaşadı ve destek bölgesinde 94.5 ile dip buldu. Bununla birlikte, Mart ortasına kadar, 103’te direnç bulmak için toplandı.

2021 yılının tamamı esas olarak 89.1-94.5 aralığında konsolidasyon ile işaretlendi. Bununla birlikte, yaklaşık bir ay önce, Kasım 2021’in başlarında, destek seviyesinin üzerinde bir kırılma ve yükseliş trendinin devamı oldu.

Uzun vadeli DXY grafiğine bir bakış, yukarıda bahsedilen seviyelerin tarihsel önemini gösterir. 89,1 seviyesi, 2017-2018’deki düşüşlerde destek ve 2010’daki yükseliş trendi için direnç işlevi gördü. Ayrıca 94.5 ve 97.7 seviyesi birçok kez direnç/destek işlevi gördü.

Bitcoin ile DXY arasındaki ilişki

Bitcoin ticaretinin başlangıcından beri, BTC fiyatı ile DXY arasında negatif bir korelasyon fark edilebilir. Her zaman böyle olmadı, bazı dönemlerde hiç olmadı, hatta bazen olumlu bile oldu. Buna rağmen, uzun vadeli eğilim açıktır: DXY fiyatı düşerse BTC yükselir ve bunun tersi de geçerlidir.

Bu durum, Mart 2020-Şubat 2021’deki son boğa piyasasına kadar her döngüde belirgindi. 2010-2011, 2013, 2017 ve 2020-2021’deki BTC fiyatındaki keskin artışlar, ABD’deki keskin düşüşlerle ilişkilendirildi. Dolar endeksi buna karşılık hızla toparlandığında BTC çoğunlukla ayı piyasasında olmuştur.

Ancak son 1,5 yılın günlük zaman diliminde korelasyon katsayısı göstergesine bakıldığında daha ince bir ilişki görüyoruz. Negatif korelasyon 2021’in başına kadar devam etti.

Bundan sonra, grafik daha karmaşık hale geldi. Çoğu zaman korelasyon çalışmadı veya çok az pozitif ve negatif korelasyon gördük. Bu süre zarfında Bitcoin, tarihi ATH’sini Nisan’da yaptı ve Mayıs-Temmuz 2021’de 3 aylık bir düzeltme yaşadı.

BTC düzeltmesinin sona ermesinden sonra, hem DXY hem de BTC çizelgeleri yukarı doğru hareket eder, ancak yine bunu çoğunlukla olumsuz bir korelasyon içinde yaparlar. Bu negatif korelasyonun zirvelerinin genellikle BTC fiyatının en düşük seviyelerine düşmesi ilginç bir olgudur. Bu tür en son dip, BTC korelasyonunun -%85’e ulaştığı 4 Aralık’ta ortaya çıktı.

ABD Dolar Endeksi, 0.618 Fib geri çekilmesinde uzun vadeli bir direnç seviyesine yaklaşıyor. Bu alandan reddedilir ve düşüş başlarsa bu Bitcoin için çok olumlu olabilir. Ayrıca kısa vadede, günlük zaman çerçevesinde, DXY ve BTC’nin yüksek negatif korelasyonu, son aylarda BTC dip için bir sinyal olmuştur. Durum buysa, önümüzdeki haftalarda DXY’nin 0,618 Fib direncinin altında konsolide olmasını bekleyebiliriz, bu da BTC fiyatındaki artışlarla aynı zamana denk gelebilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz