Petrol fiyatları sıçradı, hisse senetleri yükselen enflasyonla karıştı

Petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi, yükselen enflasyon endişelerine katkıda bulundu, borsalar ise karıştı. Ham petrol vadeli işlemleri, Brent North Sea’nin varil başına 120 dolara yönelmesiyle yüzde 2,5 arttı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak Çarşamba günü, Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’nın petrol ve gaz ithalatına getirilen yasağın dünya enerji piyasalarını “çöküşe” götüreceği konusunda uyardı.

Rus haber ajanslarının bildirdiğine göre Novak, Rusya’nın alt kanadı Devlet Duma’sına verdiği demeçte, “Rus hidrokarbonları olmadan, yaptırımlar uygulanırsa petrol ve gaz piyasalarının çökeceği kesinlikle açık” dedi.

Novak, “Enerji fiyatlarındaki artış tahmin edilemez olabilir” dedi.

Hisse senedi piyasalarında, Londra’nın gösterge FTSE 100 endeksi, resmi verilerin İngiltere’de yıllık enflasyonun geçen ay yüzde 6.2’ye yükselerek 30 yılın en yüksek seviyesi olduğunu göstermesinin ardından yükseldi.

Enflasyon şirket maliyetlerini artırırken, gelirlerini büyük miktarlarda artırabilir.

İngiliz verileri, büyük ölçüde yükselen enerji fiyatları nedeniyle dünya çapında enflasyonu, milyonlarca İngiliz için bir yaşam maliyeti krizini hafifletebilecek Çarşamba günü bir İngiltere bütçe güncellemesinden önce yayınlandı.

Diğer yerlerde, Asya’nın en iyi endekslerinin yükselişle kapanmasının ardından Euro bölgesi borsa verileri Çarşamba günü düştü.

Wall Street Salı günü, Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırma planının enflasyonu kontrol altına almaya yardımcı olacağına dair iyimserlikle toplandı.

Ukrayna’daki savaşla ilgili pek çok endişe olsa da, analistler, yatırımcıların tüketici dayanıklılığına bahse girmesi ve ekonomilerin yeniden açılmaya devam etmesi nedeniyle ticaret zeminlerine bir miktar güvenin gerilediğini söyledi.

Federal Rezerv patronu Jerome Powell bu hafta, ABD merkez bankasının (zaten 40 yılın en yüksek seviyesinde olan) Amerikan enflasyonunun yeterince hızlı düşmemesi durumunda borçlanma maliyetlerini artırma konusunda daha agresif davranmaya hazır olduğunu söyledi.

Yetkililer geçen hafta ABD oranlarını çeyrek puan artırdı, ancak bazıları daha büyük artışları savundu, Powell, dünyanın en büyük ekonomisinin böyle bir harekete dayanacak kadar güçlü olduğuna inanmaya açık olduğunu öne sürdü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here