Petrol fiyatları yükselirken ABD hisseleri baskı altında

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının ortasında petrol fiyatları yükselmeye devam ederken ve ABD Hazine getirileri yükselirken, başlıca ABD hisse senedi endeksleri Pazartesi günü erken saatlerde düştü.

Baltık ülkelerinden Rus petrol ve doğalgazına ambargo uygulanmasını destekleyen yorumları ham petrol fiyatlarının varil başına 100 doların üzerine çıkmasına yardımcı olurken, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov petrol ambargosunun “herkesi vuracak bir karar” olduğu konusunda uyardı.

Bu arada, 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi, piyasaların Federal Rezerv’in geçen hafta faiz oranlarını yükseltme kararını sindirmesiyle yüzde ikinin üzerine çıktı.

Fed Başkanı Jerome Powell, bugün daha sonra bir ekonomistler konferansında konuşacaktı. Powell, enflasyona karşı bu yıl ek faiz artırımlarının sinyalini verdi.

Avrupa hisseleri petrol stoklarından gelen destekle yükseldi

Ticarete yaklaşık 20 dakika kala, Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 0,2 düşüşle 34.674,10’da kaldı.

Geniş tabanlı S&P 500, 4.463.11’de yatay seyrederken, teknoloji açısından zengin Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 13.826.71’e geriledi.

S&P 500, pazarlık avı ve pozitif ticaret momentumu arasında yüzde altıdan fazla yığılırken, hisse senetleri güçlü bir hafta geçiriyor.

Bireysel şirketler arasında Boeing, China Eastern tarafından işletilen bir Boeing 737-800’ün Çin’de düşmesi ve 132 kişinin ölümüne neden olmasının ardından yüzde altı düştü. Felaket, Amerikan uçak üreticisinin uzun bir uçuştan sonra farklı bir uçak olan 737 MAX’ın teslimatlarına yeniden başlamaya hazırlanırken geldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here