OpenSea, NFT hırsızlığı için önlemlerini güçlendiriyor

NFT dolandırıcılığı, NFT’lerin çalınması veya sahteciliği, özel pazarlarda giderek daha yaygın hale geliyor. Şimdiye kadar, çalınan NFT’lerin alıcıları, satın alma işlemlerinin hileli doğasının farkında olmasalar bile genellikle cezalandırıldı. Böyle bir bağlamda, OpenSea bu Perşembe günü genel koşullarının güncellendiğini duyurdu. Opensea çalıntı NFT’lerin ticaretine karşı mücadeledeki çabalarını yoğunlaştırmak istedi.

NFT’ler, sahiplerine münhasır mülkiyet hakkı verse de, hırsızlık vakaları artmaktadır. Geçen Ocak ayında sanat küratörü Todd Kramer, NFT Bored Ape ve Mutant Ape Yacht Club koleksiyonunun tamamının çalındığını bildirdi. Hırsızlık miktarı o sırada 615 Ethereum veya 2.3 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Birkaç gün sonra, Todd Kramer’in NFT’leri OpenSea NFT Marketplace’te satışa çıktı. Bu satışın başlangıcındaki kullanıcı endişeli değildi ve şu anda küratörün NFT’lerine sahip olmaya devam ediyor.

Opensea platformu kullanım politikasını değiştirdi

O zamandan beri platform kullanıcıları tarafından alınan birçok şikayete duyarlı olan OpenSea, Perşembe günü çalıntı NFT’lerin satışının önlenmesinin bir parçası olarak yeni önlemlerin kabul edildiğini duyurdu.

“Politikamız topluluğumuzu güvende tutmak için tasarlanmıştır, ancak bazı durumlarda yan etkilerinin platformumuza olan güveninizi zedelediğini biliyoruz. Yaklaşımımızın arkasındaki mantığı proaktif ve şeffaf bir şekilde iletemedik. Bazı durumlarda, çalıntı bir ürünü (kendi kusuru olmaksızın) bilmeden satın alan alıcı kasıtsız olarak cezalandırılmıştır. Bu, karşılaştığımız en zor sorunlardan biridir. Lütfen bunu çok ciddiye aldığımızı ve nasıl çözüleceğine ilişkin geri bildiriminizi dikkatle dinlediğimizi bilin.”

OpenSea, Amerikan yasalarına göre platformunda çalınan nesnelerin satışının ve transferinin yasak olduğunu hatırlattı. Ayrıca çalınan NFT’leri takip etmeye kararlı olan platform, polis raporlarının kullanımını yaygınlaştıracağını duyurdu . İkincisi şimdiye kadar ciddi anlaşmazlıklar bağlamında kullanılıyordu. Bundan böyle her türlü hırsızlık beyanının incelenmesinde kullanılacaktır.

Ayrıca, yedi gün içinde bir polis raporu sunulmadığı takdirde, OpenSea rapor edilen eserlerin alım satımını yeniden etkinleştirecektir. Bu önlem, yanlış beyan vakalarını sınırlamayı amaçlayacaktır. Buna ek olarak, gelecekte pazar yeri, sahibi tarafından rapor edildikten ve kurtarıldıktan sonra çalınan nesneler için işlemlerin yeniden etkinleştirilmesine izin verecek.

Son olarak OpenSea, uzun vadede sorunun kökenine saldıran çözümler bulmak için çalışmaya kararlı olduğunu söylüyor. Ayrıca, hırsızlık tespitini otomatikleştirmek için şimdiden çaba sarf edildiğini belirtiyor.

OpenSea, bu önlemler aracılığıyla, topluluğunun güvenini yeniden kazanmaya ve NFT hırsızlığına karşı mücadeledeki kararlılığını kanıtlamaya çalıştı. Bu önlemler, yine de daha etkili önleyici tedbirler bekleyen platform kullanıcıları tarafından memnuniyetle karşılandı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz