Ons Altın Fiyatı Ukrayna Savaşı ile Boğaları Destekliyor

Rusya, Ukrayna’daki nükleer santrali bombalayarak barış görüşmelerine saygı göstermediği için piyasa hissiyatı hala kötü. ABD NFP, Fed’in Powell’ın para politikası değişikliğini desteklemesiyle daha fazla dikkat çekiyor.

Altın fiyatını destekleyen teşvik edici temellerin yanı sıra, metalin dört saatlik grafikteki teknik görünümü de daha fazla yükselişe işaret ediyor. Bununla birlikte, altın fiyatı, düşen trend çizgisi direncinin üzerinde dört saatlik bir mum grafiğini 1.936 dolardan kapattıktan sonra simetrik bir üçgen oluşumundan yukarı yönlü bir kopuşu onayladı.

Yükseliş kırılmasıyla birlikte altın fiyatı, 1.950 dolar psikolojik bariyerin üzerinde kabul görürse 13 ayın en yüksek seviyesi olan 1.975 doları yeniden test edecek şekilde konumlanır. Göreceli Güç Endeksi (RSI) orta çizginin üzerinde daha sıkı duruyor ve daha yüksek potansiyel bir harekete güven katıyor.

Aşağı yönde, üçgen direnç desteği 1.935 dolar, bunun altında 1.928 dolarlık güçlü sınıra doğru keskin bir satış tetiklenebilir. 

Altın Fiyatlarına Genel Bakış

Altın fiyatları, Rusya-Ukrayna barış görüşmelerinin ikinci turundan herhangi bir temel sonuç alınamaması nedeniyle yeniden canlanan güvenli liman akışları nedeniyle bir kez daha parlarken, bu haftanın ikinci yarısında artan talep görüyor.

Bununla birlikte, Cuma günü altının yeniden yükselmesinin temel nedenleri, özellikle Rusya’nın Ukrayna’daki Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhzhia Nükleer Santrali’ne saldırmasından sonra, iki savaşan ülke arasındaki artan gerilimden kaynaklanıyor. Yatırımcılar, Rus birliklerinin bombardımanı nedeniyle bölgede yangının bildirilmesinin ardından radyasyon risklerinden endişe duydular. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, nükleer tesislere yönelik saldırının “Avrupa’nın sonu” olabileceğini söyledi. 

Petrol fiyatları birkaç yılın en yüksek seviyelerini gördü

Önümüzdeki gün, Ukrayna-Rusya savaşının yeniden tırmanması, yatırımcıları yüksek getirili varlıklardan uzak tutacak ve geleneksel güvenli liman altın için iyiye işaret ediyor. Ek olarak, Ukrayna nükleer santraline saldırı haberleri petrol boğalarına bir şans verdi ve bu da şiddetli enflasyon konusundaki endişeleri artıracak. 

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here