ONS Altın, 1.970 dolar civarında sabit kaldı

Altın fiyatı Salı gününden itibaren yükseliş eğiliminin bir kısmını hafifletiyor. USD sağlam duruşunu koruyor ve metalin yükselişini sınırlıyor. Ukrayna’nın jeopolitik riski, XAU/USD’ye bir miktar destek sunuyor.

Altın fiyatı Mart ortasından beri aralıklı işlem görüyor ve eğer bu 2022 rallisini biriktiriyorsa, o zaman fiyat günlük grafikte yükselişin devamı için olgunlaşıyor olabilir.

Altın Çarşamba günü erken Avrupa seansı boyunca 1.970 dolar bölgesi civarında dar bir ticaret bandında sınırlı kaldı. ABD Çekirdek TÜFE’nin Mart ayında art arda ikinci ayda gevşemesine rağmen, piyasalar Fed’in yükselen enflasyonu frenlemek için para politikasını daha hızlı sıkılaştıracağına ikna olmuş görünüyor. 

Yatırımcılar ABD enflasyon verilerini beklerken Altın fiyatı aralıkta kaldı

Beklentiler, önümüzdeki ay 50 baz puanlık bir artışın ABD dolarının DXY tarafından ölçüldüğü üzere 103 yakınında Mart 2020’nin en yüksek seviyesi için yolda kalmasını sağlaması yönünde. 

Bununla birlikte, aşağı yönlü, artan fiyatlara karşı bir önlem olarak metalin cazibesini artırma eğiliminde olan enflasyonist baskılardaki kalıcı artışa ilişkin endişeler arasında hafiflemeye devam ediyor. Aslında, ABD TÜFE manşeti Mart ayında herhangi bir gevşeme belirtisi göstermedi ve en son 1981’de görülen seviyelere hızlandı. Enflasyondan korunmaya ek olarak altın, artan jeopolitik risklerden yararlanmaya devam ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here