LUNA 2.0: Skandallar devam ediyor!

UST ve Luna’nın çöküşünden sonra Terraform Labs, Terra blok zinciri için bir kurtarma planı uyguladı. Topluluk daha sonra eski Terra blok zinciri ile yeni bir Terra 2.0 blok zinciri arasında bir ayrım için oy kullandı.

Luna 2.0, bu yeni blok zincirinin yerel simgesidir. Bu yeni kripto para biriminin lansmanı 28 Mayıs’ta gerçekleşti. Bu hafta sonu, önceki sürümün kullanıcıları, kayıplarının bir kısmını telafi etmek için bir AirDrop’tan faydalanabildiler.

Terra Luna 2.0 Yeni Coinleri Satın Alınır mı?

Bugünkü açılışta, LUNA 2.0 Crypto.com’da 8,43 €’dan işlem görüyordu. Binance dahil diğer platformlarda, LUNA/USDT ve LUNA/BUSD son 24 saatte +800% değer kazandı.

Gün boyunca, birkaç borsa Luna 2.0’ı ekledi, bazen LUNA, bazen LUNA2 olarak adlandırılır. Eski Luna’nın artık Luna Classic (LUNC) olarak adlandırıldığını unutmayın. Açıklanan kazanç yüzdeleri platformlara göre değişmektedir.

Bybit’te, LUNA/USDT çifti 8,82€’dan açılışla %4’lük bir artış gösteriyor. Bu platform, yeni LUNA 2.0’a ilk bahis yapanlardan biridir. 28 Mayıs’ta, yeni kriptonun fiyatı 3,50 Euro’ya düşmeden önce 30 Euro’ya fırladı. Ardından, Bitcoin’in 31.000 Euro’nun üzerine çıkmasının ardından 30 Mayıs’ta %300 toparlanarak 11.89 Euro’ya yükseldi.

Terra blok zincirinde 90 milyon dolar çalındı

Bu bağlamda TheBlockCrypto tarafından yapılan ifşa oldukça kötü. Terra Classic blok zinciri üzerine inşa edilen DeFi Mirror protokolünün geçen Ekim ayında 90 milyon doların çalındığı iddia ediliyor. Hack, geçen hafta neredeyse tesadüfen keşfeden Terra topluluğunun bir üyesi tarafından ortaya çıkarıldı. Bir grup blockchain güvenlik uzmanı olan BlockSec, bu bulguyu doğruladı.

Kimliği bilinmeyen kötü niyetli bir kullanıcı 90 milyon dolar çekmeyi başardı. Mirror protokolündeki bir boşluktan faydalandı. Mirror Protocol’ün teminat olarak diğer kripto para birimlerini yatırarak varlıklar üzerinde short işlemine izin verdiğini hatırlatalım.

Bu nedenle kullanıcı, iki hafta boyunca belirli miktarda kripto varlığı bloke etmelidir. Ana işlem tamamlandığında, kilitli kripto paralarını bir akıllı sözleşme sistemi aracılığıyla geri alır. Bilgisayar korsanının, başka bir para yatırmak zorunda kalmadan bu para çekme işlemini birkaç yüz kez tekrarlamayı başardığı ortaya çıktı.

Ancak bu olayla ilgili en önemli bilgi bu değil. Gerçekten de, Mirror protokolünün geliştiricileri, tam stabilcoin TerraUSD çökmeye başladığında, güvenlik açığını sessizce düzeltmiş gibi görünüyor. 17 Mayıs’ta kullanıcılar, geliştirme ekibi tarafından siparişlerin tekrarlanmasını önleyen bir yamanın yerleştirildiğini fark ettiler.

Geliştiriciler 90 milyonun ortadan kaybolduğunun farkında mıydı? O zaman LUNA yatırımcılarını uyarmış olabilirler mi? Block haber sitesi, Mirror protokol ekibinden ve Terraform Labs’den bir açıklama istedi, konuyla ilgili henüz yorum yapmadılar.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz