Luna 2.0’da mı batıyor? Geliştiriciler için ayrılma yasağı getirildi

Luna2’nin fiyatı, Terraform Labs çalışanlarını etkileyen duyuruya rağmen 24 saat içinde değerinin sadece %0,5’ini kazandı. Koreli yetkililer, Luna 2.0 geliştiricileri için bölgeden ayrılma yasağını yeni uygulamaya koydu.

Twitter ağı ve özellikle Daniel Hong gibi bazı geliştiriciler aracılığıyla bu yaptırım hakkında bilgi verildi. Terra’nın (LUNA) çöküşünün ardından halen devam eden soruşturma, bu ülkeyi terk etme yasağının nedenini kısmen açıklıyor.

Terraform Labs CEO’su Do Kwon henüz bu konuda yorum yapmadı. Muhtemel dolandırıcılıklarda bir kez daha işaret eden çeşitli raporlar var. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki SEC’de (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) kendisi hakkında soruşturma yürütülüyor.

SEC soruşturması devam ediyor

Birkaç gazete, Do Kwon’un bir kez daha dolandırıcılıkla suçlandığı bu davadan bahsetti. Do Kwon adına 80 milyon dolardan fazla olası bir zimmete para geçirme olasılığı konusunda SEC’i uyaracak olan her şeyden önce Terraform Labs’ın eski bir çalışanıdır.

İkincisi, özellikle sosyal ağlarda bu söylentileri yalanlasa da, kendisine yöneltilen suçlamalar soruşturmanın devam etmesine yetecek kadar ağır. Terraform Labs CEO’su, Terra’nın düşüşüyle ​​her şeyini kaybettiğini ve son iki yılda yalnızca “normal” bir maaş aldığını hatırlamakta ısrar etmişti.

SEC, dolandırıcılık olup olmadığını doğrulamaya çalışıyor. Do Kwon’un, kripto para birimleri biçiminde parayı zimmetine geçirmek için Terra’nın Mirror protokolünü kullandığı iddia ediliyor.

Do Kwon’un hukuk ekibi, belgelerin yasa dışı olduğunu iddia ederek bu soruşturmayı kapatmaya çalıştı. Bir ABD Mahkemesi , SEC’in hem Do Kwon hem de Terraform Labs aleyhindeki işlemlerine devam etmesine izin verme talebini reddetti.

Lansmanından bu yana Luna 2.0 için keskin düşüş

Terra’nın çöküşünün ardından Luna, Luna’nın yeni bir çatalını doğuran bir oylama yapıldığından Terra Classic (LUNC) oldu. Amaç, daha istikrarlı, daha güvenli bir çözüm sunmak, aynı zamanda Luna yatırımcılarını airdroplar yoluyla ödüllendirmek (veya bu durumda telafi etmeye çalışmak).

Bu blok zincirinden bu acı olayı unutmak üzere olmayan bu ekosisteme yeni bir başlangıç ​​yapmak için de iyi bir yöntem.

Terra (LUNC) hakkında bilmeniz gereken her şey

Ne yazık ki, hiçbir hedefe ulaşılmadığı açıktır. Luna 2.0’ın değeri piyasaya sürüldükten sonra düştü. 17 dolardan başlayan varlığın şimdi yaklaşık 2 dolarlık bir değeri var ve %88’lik bir kayıp var.

Bir bonus olarak, Terra ağında popüler merkezi olmayan uygulamalar bu çatalda mevcut değil (özellikle Anchor veya Mirror protokolü). Bu yokluğun ana nedenlerinden biri, bu uygulamaların nasıl çalıştığı ve Terra fiyaskosunun ardından düzenleyici kurumların daha fazla kontrol sahibi olmaları yönündeki baskısı gibi görünüyor.

Bu nedenle, Terraform Labs ve çatalı için durum nispeten tehlikeye girmiş görünüyor. Do Kwon’a yönelik sürekli gündeme gelen suçlamalar ve Luna 2.0 ile ilgili hayal kırıklığına dönüşen beklentiler arasında bu köşe için parlak bir gelecek görmek zor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz