LooksRare NFT Platformu Hakkında Tüm Detaylar

2021 boyunca OpenSea, işlem hacmi ve fikir paylaşımı açısından kendisini bir numaralı NFT platformu olarak kabul ettirdi. Birçoğu onun saltanatına meydan okumaya çalıştı (Rarible, Mintable, Nifty Gateway, vb.), ancak çok azı LooksRare gibi NFT yatırımcılarının dikkatini çekti.

Daha önce Rarible ve Opensea karşılaştırması yapmıştık. O makalemize de göz atarak Rarible platformu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kendinden öncekilerin aksine LooksRare NFT pazarı, “topluluk öncelikli” yaklaşımıyla OpenSea’yı ele geçirmeye hazırdı. Başarılı bir lansman daha sonra Twitter alanındaki herkesin konuşmasını sağladı ve büyük dikkat çekti.

LooksRare NFT pazar yeri nedir?

LooksRare, 11 Ocak 2022’de çok fazla tantana ile piyasaya sürüldü. “Vampir saldırısı” denen şeyi kullanarak, LookRare’de işlem yapmaya başladıklarında ücretsiz olarak LOOKS (LooksRare’in token) sunarak kullanıcıları OpenSea’den uzaklaştırdı. 

Bu ücretsiz token teklifleri (AKA airdrop’ları) genellikle cömertti ve OpenSea’nin güçlü kullanıcılarına binlerce dolar değerinde LOOKS kazandırdı. Bu, insanların dikkatini çekti ve platform için çok fazla ses getirdi.

Artık LooksRare kullanıcıları platforma aldığına göre, bir sonraki adım kullanıcıları elde tutmak ve geri gelmelerini sağlamaktı. İşte burada benzersiz ücret dağılımı devreye giriyor. OpenSea gibi platformlar kullanıcılardan aldıkları tüm işlem ücretlerini tutarken, LooksRare’in işlem ücretlerinin %100’ü LOOKS tokena sahip olanlara dağıtılır. 

LOOKS nasıl alınır?

LOOKS almak ve stake etmeye başlamak için 3 ana yol vardır:

  1. NFT takas etmek için LooksRare kullanın
  2. Merkezi olmayan borsalarda (örneğin Uniswap, Sushiswap, vb.) LOOKS satın alın
  3. Merkezi borsalarda (örneğin FTX, Gate.io, vb.) LOOKS satın alın ve LOOKS’u kripto cüzdanınıza çekin

FTX kayıt ol

Buradan, LooksRare’in web sitesine gidebilir ve stake etmeye başlamak için kripto cüzdanınızı bağlayabilirsiniz.

Lansman sırasında, stake edenlere %1000’in üzerinde APR uygulandı. Ancak 2 ay sonra, APR yazının yazıldığı sırada önemli ölçüde yaklaşık %150’ye (hafif dalgalanma ile) düştü. Stake özelliklerine sahip protokollerde bu beklenir. Başlangıçta yüksek APR’ler ve cömert avantajlar, kriptoda yaygın pazarlama taktikleridir ve LooksRare ekibi tarafından iyi bir şekilde yürütülmüştür.

LooksRare (LOOKS) Coin Fiyat Tahminleri

Ancak LooksRare ekibi, yalnızca LOOKS’ta insanlara ödeme yapmanın uzun vadede sürdürülebilir olmayacağını da anladı. Çok fazla token emisyonu, fiyatı ve ödülleri daha az cazip hale getirir, bu nedenle LooksRare ayrıca stake edenleri daha esnek bir versiyonu olan WETH ile ödüllendirir. 

WETH tokenin rolü

Ethereum blok zinciri ve tokeni, kripto alanında uzun süredir devam eden ve genellikle saygın bir projedir, bu nedenle stake edenleri ethereum ile ödüllendirmek, LooksRare’e ek bir avantaj ekleyerek bazı sürdürülebilirlik endişelerini hafifletmeye hizmet eder.

WETH ödülleri, platformun tüccarlardan topladığı %2’lik işlem ücretlerinden gelir ve daha sonra tümü, zaman içinde ve platformda stake edilen toplam LOOKS sayısı içindeki paylarıyla orantılı olarak stake edenlere geri dağıtılır. 

LooksRare NFT pazarı OpenSea’yı ele geçirmeye gerçekten hazır mı?

LooksRare’in geleceği hala oldukça belirsiz. OpenSea gibi çok daha büyük rakipleri olan acemi bir platform olarak hala kanıtlayacak çok şeyi var, ancak ilk işaretler umut verici. LooksRare’in en büyük “önemi”, diğer platformlara kıyasla konumudur. Cesaretlerini ve yeteneklerini kanıtlamış takma adlı kurucular tarafından oluşturulan merkezi olmayan ve topluluğa ait yaklaşımı, kripto saflarına ve idealistlerine büyük ölçüde hitap eden popüler bir anlatıya uyuyor. 

Tüm bir koleksiyon için geçerli olan bir teklif fiyatı belirleme yeteneği, tüccarların çalıntı NFT’leri ucuza ve hızlı bir şekilde nakit çıkışına satmaları nedeniyle ara sıra pazarlıklar yapmasına yardımcı olan benzersiz bir özelliktir, bu oldukça talihsiz ancak gerçekleşen bir durumdur.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here