Rarible ve Opensea Karşılaştırması

NFT ticareti yapmak için güvenilir bir pazar yeri arıyorsanız, karşınıza çıkacak iki önemli isim var. Ama hangisi daha iyi: Rarible vs OpenSea ? Hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu bulabilmeniz için iki platform arasındaki temel farkları yazımızda ele alacağız.

Her ikisi de NFT’leri takas etmek (ve basmak) için merkezi olmayan pazarlardır, ancak bilmeniz gereken bazı önemli farklılıklar vardır. İkisini anlamak, özellikle bu dünyada nispeten yeniyseniz, kafa karışıklığınızı ortadan kaldırmak için bilgiler vereceğiz.

Bu makaleye göz atıyorsanız, muhtemelen NFT’lerin ne olduğu hakkında ufakta olsa bir fikriniz vardır. Değiştirilemez tokenlerin kısaltması olan NFT’ler, blok zinciri teknolojisini kullanarak varlıkların sahipliğini kanıtlamanın yeni bir yolunu sunar.

NFT’ler hakkında daha fazla bilgi edinme isterseniz makalemizi inceleyebilirsiniz;

NFT Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

OpenSea ile tanışın

Kendi deyimiyle OpenSea, türünün hem “dünyanın ilk” hem de “en büyük” pazarıdır. 2018’de piyasaya çıktı, CryptoKitties’in yükselişinden ilham aldı.

O zamandan beri, müzikten ticaret kartlarına kadar her türlü NFT’yi sunmak için dijital sanatın ötesine geçti.

OpenSea, Amazon veya eBay gibi daha geleneksel e-ticaret platformlarına benzer şekilde çalışır. Arama çubuğuna istediğiniz öğeyi yazarak veya bir kategori seçip tüm tekliflerine göz atarak tekliflerine göz atabilirsiniz.

Rarible ile tanışın

Rarible, ilk veya en büyük NFT pazarı olduğunu iddia edemeyebilir, ancak kesinlikle piyasada isim yaptı. Rarible, 2020’de piyasaya sürüldükten sonra 274 milyon doları aşan işlem hacmi ve 1,6 milyondan fazla kullanıcısı ile dünyanın en önde gelen pazar yerlerinden biri haline geldi.

Ayrıca Twitter’dan Lindsay Lohan’a kadar herkesi müşteri olarak cezbetmiştir ve kendi kripto para birimi RARI’ya sahiptir. OpenSea’de olduğu gibi, belirli NFT’leri arayabilir veya kategorilere göre göz atabilirsiniz.

Rarible vs. OpenSea

Artık her iki platformu da kısaca tanıttığımıza göre, bu makalenin önemli noktasına, Rarible ve OpenSea NFT pazar yerlerinin karşılaştırmasına geçebiliriz. İster belirli özellikler ister en düşük ücretli platformu arıyor olun, ihtiyacınız olan yanıtları kısa sürede alacaksınız.

ücretler

Her iki pazar yerinin kullanım ücretleri aşağıdaki gibidir:

platform Servis ücreti telif ücreti
OpenSea %2,5 %10’a kadar
Rarible %2,5 %30’a kadar

Hizmet ücretlerine gelince, OpenSea alıcılardan yalnızca %2,5 (satıcılar için ücret talep etmez) alırken, Rarible hem alıcıdan hem de satıcıdan %2,5 oranında ücret alır. Gas ücretlerinin de geçerli olabileceğini unutmayın.

Telif ücretleri, NFT’nin yaratıcısına gidecek bir satışın oranıdır. Rarible’da, maksimum içerik oluşturucu telif ücreti %30’dur, OpenSea ise yalnızca %10’luk pay ayırmaya izin verir. Yüksek yüzdeler, içerik oluşturucuların kendileri için iyi bir haberdir, ancak yalnızca başkaları tarafından yapılan NFT’leri takas etmek isteyen tüccarlar için değil.

NFT kategorileri

Rarible, çoğunlukla dijital sanat ve koleksiyonlara odaklanır. Sitesinde aşağıdaki NFT kategorilerini sunar:

 • Sanat
 • fotoğrafçılık
 • Oyunlar
 • Metaverse’ler
 • Müzik 
 • Etki Alanları
 • DeFi
 • Mizah
 • Punklar
 • NSFW

Bu arada, OpenSea aşağıdakileri içeren daha çeşitli bir ürün yelpazesine sahiptir:

 • Sanat
 • Müzik
 • Alan isimleri
 • Metaverse
 • Ticaret kartları
 • Koleksiyonluk
 • Spor Dalları

Her iki platform da sanat, müzik başta olmak üzere birçok alan sunuyor. Ancak OpenSea, sanatla ilgili olmayan daha fazla varlık kategorisi içerir.

Kendi NFT’lerinizi nasıl oluşturabilirsiniz ? En iyi platformlar

Desteklenen para birimleri ve cüzdanlar

Fiat para birimlerini kullanarak ödeme yapamayacağınız için her iki platformda da NFT satın almak veya satmak için bir cüzdan bağlamanız gerekir.

OpenSea daha geniş bir cüzdan entegrasyonu yelpazesini destekler. Para birimlerine gelince, OpenSea 150’den fazla tokeni desteklemektedir, ancak kullanımını teşvik ettiği başlıcaları ETH, USDC ve DAI’dir. Buna karşılık, Rarible’da satın almak için şu anda yalnızca ETH kullanabilirsiniz.

Şimdiye kadar, OpenSea platformu daha önde gibi görünüyor, ancak Rarible’ın bazı kurtarıcı özellikleri var. Yeni başlayanlar için yararlı olan, yeni kullanıcılara canlı çevrimiçi eğitim sunan, ikisi arasında tek pazar yeridir. Gelecekteki en iyi NFT yatırım trendlerinden biri olabilirler.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here