Küresel duyarlılık düzeldikçe hisse senetleri yükseliyor

Körfez borsaları Salı günü küresel hisse senetleriyle birlikte yükselirken, petrol fiyatları ABD ve Avrupa’nın Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulama beklentileriyle yükseldi.

Asya borsaları Wall Street’teki geniş toparlanmanın desteğiyle bir aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine yükselirken, euro dolar karşısında bir haftanın en düşük seviyesi yakınında sıkıştı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa, Moskova’yı Ukrayna’daki sivil cinayetleri nedeniyle cezalandırmak için yeni yaptırımlar planlıyorlardı ve Başkan Volodymyr Zelenskiy, Rus işgalcilerin ele geçirdiği bölgelerde daha fazla ölümün ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğu konusunda uyardı.

Körfez borsaları karıştı

Bu arada, İran nükleer müzakereleri dururken, daha sıkı küresel petrol arzına ilişkin korkular arttı. Suudi Arabistan’ın gösterge endeksi %0,4 artarken, enerji endeksi %0,3 arttı. Devlet tarafından işletilen Suudi Aramco yüzde 0.2 yükseldi.

Ruble dolar karşısında istikrar kazandı, hisse senetleri düştü

Pazartesi günü görülen bir fiyatlandırma belgesine göre, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı tüm bölgeler için ham petrol fiyatlarını artırdı ve Asya’ya yapılanlar tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Dubai’nin ana hisse endeksi, Dubai İslam Bankası ve Emirates Entegre Telekomünikasyon Şirketi’nin desteğiyle %0,5 arttı.

Abu Dabi’de endeks %0,4 daha yüksek olurken, Katar endeksi %0,2 yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here