Küresel borsalar ABD enflasyonu öncesinde gerilim altında

Dünya borsaları, dalgalı bir seansta Perşembe günü keskin bir düşüş yaşadı ve ABD piyasalarının açılmasından önce merakla beklenen ABD enflasyonu da dahil olmak üzere birçok gösterge takip ediliyor.

Avrupa kırmızıya boyandı

GMT saatiyle 10:55 civarında Paris %2,75, Londra %1,98 ve Frankfurt %2,70 düştü.

Asya’da Tokyo %1,54 kayıpla kapandı. Hong Kong %0.62 kaybetti, ancak Şanghay, Çin’deki imalat ve hizmetlerdeki toparlanmanın ardından %1.10 kazandı.

Wall Street de çalkantılı bir açılışa doğru ilerliyordu: üç ana endeks için vadeli işlem sözleşmeleri %1,2 ile %1,7 arasında bir düşüş öngörüyordu.

Neredeyse tüm küresel endeksler için açıkça kırmızı olma vaadinde bulunan çeyreğin son seansı, Amerikan merkez bankasının (Fed) gözde barometresi olan Mayıs 12:30 GMT’de PCE tüketici fiyat endeksi başta olmak üzere birçok göstergeyle dolu.

Endekslerin yarı yıl boyunca düşük performansı, Amerikan S&P 500 için (%20 ile 1970’den bu yana en kötü rekor), yatırımcıların faiz artışlarının devam ettiği korkusuyla açıklanıyor.

Yatırımcılar ayrıca, özellikle son günlerde iki tüketici güveni göstergesinin yatırımcıları çok endişelendirmesinden bu yana, ABD ekonomisi için hayati bir kalem olan Mayıs ayı tüketici harcamalarının ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanmasını bekliyor.

Getiriler, özellikle 10 yıllık faiz oranlarının geçen hafta sonundaki seviyelerine geri döndüğü ve hafta başındaki yükselişi sildiği Avrupa’da yeniden keskin bir şekilde düştü. 10 yıllık Alman tahvilinin faizi, Salı günü kapanıştaki %1,62’ye kıyasla %1,41’de kaldı.

Çarşamba günü, Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin “iyi durumda” olduğuna ve birçok analistin şüphe duyduğu resesyona düşmeden parasal değişimi atlatması gerektiğine olan inancını yineledi. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın bir seminerinde bir araya gelen merkez bankacıları, enflasyonun daha uzun süre yüksek kalacağını da teyit etti.

Petrol ve para birimleri tarafı

Petrol ihraç eden ülkeler (OPEC) ve analistleri bir açıklama beklemeyen OPEC+ müttefikleri toplantısı öncesinde petrol istikrarını korudu. Haziran başında kartel üretim kotalarını biraz artırmayı kabul etmişti.

Ağustos ayında vadesi gelen Kuzey Denizi’nden Brent varili %0.32 düşüşle 115.82 dolara ve aynı vade için WTI’nin varili %0.34 düşüşle 109.41 dolara geriledi.

Euro %0,31 düşüşle 10:50 GMT civarında 1,0409 dolara düştü. Yatırımcı riskinden kaçınmanın bir başka işareti olan Bitcoin, %6,08 düşüşle 18,975 $’a düştü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz