Kripto şirketlerinin hisselerinde sert düşüşler görülüyor

Kripto para endüstrisinde faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapmak, yatırımcıların kripto piyasasına doğrudan sahip olmadan bağlantılı olmasını sağlar. Ancak bu şirketlerin hisseleri son aylarda keskin düşüşler yaşadı.

Yıl başından bu yana öz sermaye performansı yarıya indi

Bitcoin 30.000 dolar civarında seyrederken, kripto ile bağlantılı hisse senetleri, özellikle kripto pazarında keskin bir düşüş görülen bu 2022 yılı için birkaç aydır işler iyi gitmiyor.

1 Ocak’tan bu yana, kripto platformu Coinbase’in (COIN) hissesi %71 düşerken MicroStrategy (MSTR) hissesi %59 düştü. Nisan 2021’de halka arzını gerçekleştiren Coinbase için bu performans hayal kırıklığı yaratıyor. O zamanlar birkaç analist tarafından kripto para piyasasında bir dayanak sahibi olmak için yatırım yapması gereken büyük kripto şirketi olarak müjdelendi ve o zamandan beri hissesi sadece düştü. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce halka arzından bu yana, Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) gibi ana kripto para birimlerinden çok daha fazla, neredeyse %80 düşüş yaşadı.

MicroStrategy ile ilgili olarak, şirket doğrudan Bitcoin’de (BTC) faaliyet göstermez, ancak kurucusu, kripto para birimi meraklısı olan ünlü Amerikalı CEO Michael Saylor’dur. O ve ekibi, Ağustos 2020’de 11.650 dolar maliyet fiyatıyla şirket nakitiyle ilk bitcoin alımını gerçekleştirdi. Bu tarihten sonra gerçekleşen diğer satın almalar, her biri ortalama 30.700 dolar fiyatla toplam 129.000 Bitcoin’e ulaştı, bu da şirketin bu yatırımda hafif bir kayıp olduğu anlamına geliyor.

Kripto para madenciliğinde uzmanlaşmış şirketlere gelince, benzer performanslar var: Marathon Digital (MARA) ve Riot Blockchain (RIOT) hisseleri yılın başından bu yana sırasıyla %64 ve %67 düştü. Bu şirketlerin her ikisi de Amerika Birleşik Devletleri genelinde Bitcoin madencilik çiftlikleri işletiyor.

En iyi Kripto Madenciliği Hisse Senetleri

Galaxy Digital (GLXY.TO) ve Silvergate Capital (SI) gibi kripto para birimleriyle doğrudan veya dolaylı olarak bağlantılı olan bankalar, hisselerinin yıl başından bu yana %55 ve %42 oranında düştüğü görüldü.

Tüm bunlar, kripto para birimlerinin performansının, içinde yaşadığımız makroekonomik bağlam ve geleneksel borsa endeksleri ile yüksek oranda ilişkili olduğunu fark etmeyi mümkün kılıyor.

Hayal kırıklığı yaratan finansal sonuçlar

Üstüne üstlük, bu kripto para birimi şirketleri bu hafta 2022’nin ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı ve söyleyebileceğimiz şey, çoğu için bu sonuçların hayal kırıklığı yarattığıdır.

Dün gece sonuçlarını açıklayan Coinbase, 1.47 milyar dolarlık gelirle analistlerin beklediğinden çok uzak bir şekilde, 1.17 milyar dolarlık ilk çeyrek geliri bildirdi. Bu çeyrekte aylık aktif kullanıcı sayısı, bir yıl öncesine göre (6,1 milyon) artarak 9,2 milyon oldu, ancak önceki çeyreğe göre keskin bir düşüş yaşadı (11, 4 milyon aylık aktif kullanıcı).

Coinbase hissesi, dün Nasdaq kapandıktan sonra kazanç açıklamasının ardından %17 düştü. Hala dibe vurmuş gibi görünmüyor.

Ancak şirketin CEO’su Brian Armstrong güven veriyor:

“Düşüşlerde elimizden gelenin en iyisini yapma eğilimindeyiz, bu yüzden ironik bir şekilde bir iş olarak nerede durduğumuz konusunda hiç bu kadar iyimser olmamıştım.”

Riot Blockchain, beklenenden daha düşük sonuçlar bildirdi ancak yıldan yıla büyüyor. Hisse senedi, sonuçların ardından işlem sonrası %2 çok hızlı bir şekilde toparlandıktan sonra, rakiplerinin hisseleri gibi yine %1 kaybetti.

Aslında, piyasanın birkaç aydır nasıl geliştiğini gördüğümüzde, tüm bu şirketlerin fiyat düzeltmesi şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, aynı dönemdeki performansı karşılaştırırken genellikle ana kripto para birimlerinden çok daha büyük bir kayıp gösterirler.

Bitcoin’den farklı olarak, finansal sonuçları üzerinden yatırımcılara hesap vermeleri gerektiğini unutmamalıyız.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here