Kripto ile Bağlantılı Hisse Senetleri

Kripto para birimleri, hızla benimsenen en popüler yatırım aracı haline geldi. Bitcoin gibi dijital para piyasaları 2012’de neredeyse hiç duyulmamıştı. Ancak o zamandan beri, 2 trilyon doları aşan ve giderek artan bir sektör haline geldi. Bu ani dalgalanma değeri ve hızlı evrimi erken kripto yatırımcılar için muazzam zenginlik yarattı.

Piyasadaki 11.000’den fazla farklı kripto para birimi ve dünyanın COVID-19 tarafından dijital alana daha fazla itilmesiyle birlikte, blok zinciri alanı ile toplumumuz arasında geçit görevi gören teknolojilere yatırım yapmak daha kazançlı olabilir. Hangi tokenin bir sonraki Bitcoin veya Ethereum olacağını tahmin edin, incelemeler, araştırmalar yapın. Ve iki dünya arasındaki uçurumu kapatmaya çalışan şirketleri de unutmayın!

Dijital para şirketleri büyük potansiyele sahip

Taraflar arasındaki işlemleri otomatik olarak izleyen ve bir kripto varlığının sahipliğini doğrulayan bir dijital defter olan blok zinciri teknolojisinin arkasındaki orijinal fikir, verimli, güvenli, sınırsız, eşler arası bir elektronik nakit ödeme sistemi oluşturmaktı. Yatırımcılar, belki de birkaç farklı kripto para biriminden küçük miktarlarda satın alarak kesinlikle kriptolara yatırım yapabilirler. Ancak sektöre girmenin daha iyi bir yolu, blok zinciri ve kripto varlık alımından yararlanan şirketlere (hatta daha büyük, daha köklü şirketlere) yatırım yapmaktır. Bunun nedeni, bu kripto hizmet sağlayıcılarının blok zinciri teknolojisinden elde ettiği gelir miktarının yıllar içinde patlayıcı bir büyüme görmesidir.

Özellikle finans sektöründekiler olmak üzere blok zinciri teknolojisini benimseyen şirketler, ödemelerin işlenmesinde geleneksel rakiplerine karşı büyük bir avantaj elde edebilir. Ayrıca, dijital varlıklar sunan brokerler, yalnızca hisse senedi ve tahvil gibi geleneksel varlıklar sunan borsalardan daha fazla müşteri çekebilir.

En iyi kripto para hisse senetleri

Bu kılavuza uygun olarak, dikkate alınması gereken en iyi kripto para hisse senetlerinden bazıları şunlardır:

Coinbase Global

En iyi kripto para alım satım borsası Coinbase Global (NASDAQ:COIN), ilk halka arzını Nisan 2021’de yaptı. Şirket, Bitcoin, Ethereum ve Cardano gibi büyük kripto para birimlerini satın almak için popüler bir platform ve kullanıcıların 50’den fazla altcoin ticareti yapmasına olanak tanır.

Bugüne kadar, bu kripto ticaret platformunun başarısı, kripto fiyatlarındaki artışa bağlıydı, bu da milyonlarca yeni kullanıcının hesap oluşturmasına yol açtı. Coinbase, birisi bir kripto para birimi satın almak veya satmak için her sipariş verdiğinde küçük bir işlem ücreti alır. Ancak şirket, ticaret yapılacak bir yerden daha fazlası olmayı hedefliyor. Ayrıca, tüketicilerin dijital cüzdanlarındaki bakiyeden harcama yapmalarını sağlayan bir banka kartına da sponsor oluyor. Dahası, dijital para birimlerini kullanan ve depolayan şirketler için bir bulut platformu başlattı.

Coinbase, oyunun kurallarını değiştiren iki yenilik sunuyor. Birincisi, daha önce yalnızca varlıklı yatırımcılara sunulan varlık kredileri uygulamasını kitlelere ulaştırmak. Kullanıcılar, Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini platformda teminat olarak rehin edebilir ve günlük harcamalarını karşılamak için düşük faizli bir kredi alabilir. Bu şekilde, yatırımcılar acil durumlar ortaya çıktığında varlıklarını satmak zorunda kalmazlar.

İkincisi, Coinbase’in blok zinciri analitiğinin hem hükümetler hem de finansal kurumlar tarafından artan şekilde benimsenmesidir. Çoğu blok zinciri halka açık bir defter üzerinde çalıştığından, şirket bu verileri kullanabilir ve yasa dışı işlemleri ve cüzdan adreslerini izleyebilir.

Bilgisayar korsanlarının bir kişinin bilgisayarını kırmayı başardığını ve makinenin kilidini açmak için Bitcoin şeklinde fidye talep ettiğini varsayalım. Bu durumda Coinbase, bilgisayar korsanının cüzdan adresini, platformunda depolanan milyonlarca müşterinizi tanıyın (KYC) veri noktasıyla eşleştirebilir. Bu, fon akışını izlemesine ve siber suçluları yakalamasına yardımcı olarak kripto alanında daha fazla güven inşa edebilir.

Square ve PayPal Holdings

Her dijital ödeme protokolünün kalbinde, merkezi aracıların olmaması (ve dolayısıyla işletmeler ve tüketiciler için daha düşük maliyetler) bulunur. Bu nedenle, Square (NYSE:SQ) ve PayPal Holdings (NASDAQ:PYPL) için iş genişletmedeki sonraki adımlar, kullanıcıların dijital bir cüzdan içinde kripto para satın almalarını ve tutmalarını sağlamaktı.

2017 yılının sonlarında, Square’in Cash App tüketiciye yönelik uygulaması Bitcoin ticaretine izin vermeye başladı. 2020 ve 2021’de Bitcoin, Square için büyük bir gelir kaynağıydı, ancak ticaret özelliği Square’in kârlılığına çok az yardımcı oldu.

Bununla birlikte şirket, kullanıcıları arasında (Square ekosistemi aracılığıyla) Bitcoin kullanımını teşvik etmeye yardımcı oluyor ve şirketler ile müşterileri arasında kripto ticareti yapmak için en iyi platform haline gelebilir. Bu, özellikle bankaların genellikle yüksek döviz ücretleri talep ettiği geleneksel uluslararası işlemleri bozmak için umut vericidir. Ancak şimdilik Cash App, temel bankacılık özellikleriyle birlikte kripto para ticareti için kullanılıyor.

2021’in başlarında kripto ticaretinin kilidini açan PayPal’ın Venmo dijital cüzdanı ve eşler arası ödeme uygulaması için de benzer şeyler söylenebilir. Lansman sırasında Venmo, Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin ticaretini destekledi. Herhangi bir eşler arası para hareketi uygulamasının çoğu kullanıcısı olan Venmo, bu yeni özellikle lider kripto para birimi platformu haline gelebilir. Büyük kripto para birimleri satın almak, altcoin satın almak veya merkezi olmayan finans uygulamalarına erişmek için kullanmak isteyen yatırımcılar için sağlam bir erişim noktası görevi görür.

Canaan ve Hut 8 Mining

Bitcoin madenciliği son birkaç yılda önemli ölçüde değişti. Günümüzde Canaan (NASDAQ:CAN) gibi şirketler, özellikle ağın doğru karmasını (parola) tahmin etmek amacıyla yüksek güçlü, uygulamaya özel entegre devre (ASIC) makineleri tasarlıyor. Canaan yeni nesil Avalon ASIC onlarca tahminlerin trilyonlarca, milyonlarca kat daha güçlüdür. Cihazın satın alınabilirliği ve nispeten düşük enerji tüketimi nedeniyle satışlar bir süredir fırlıyor, madenciler için daha fazla kar anlamına geliyor.

Madencilerden bahsetmişken, en popüler Bitcoin madencilik firmalarından biri Hut 8 Mining (NASDAQ:HUT). Kanada merkezli şirket, genel Bitcoin ağında önemli bir azınlık hissesine sahip ve gelire kıyasla çok güçlü nakit akışları üretiyor. Hut 8 Mining, madenciliğini yaptığı Bitcoin’leri piyasada satmak yerine, hissedarlara borç vererek getirilerini en üst düzeye çıkarır ve bileşik getirilere yol açar. Ayrıca yatırımcılar, şirketin uygulamaya ilişkin çevresel kaygılara bulaşmayacağını garanti edebilir. Hut 8 Mining, elektriği için rüzgar, güneş ve doğal gaz kaynaklarının bir karışımını kullanarak on yıllık kiralamalarla operasyonlarının sürdürülebilirliğini sağlıyor.

Nvidia ve AMD

Yonga üreticileri Nvidia (NASDAQ:NVDA) ve AMD (NASDAQ:AMD) doğrudan kripto para birimleriyle uğraşmazlar, ancak bu iki şirket, grafik işleme birimlerinin (GPU’lar) önde gelen tasarımcılarıdır. En çok üst düzey video oyunu grafiklerini güçlendirmesiyle tanınan GPU’lar artık veri merkezleri, yapay zeka ve kripto varlıklarının oluşturulması gibi bilgi işlem yoğun uygulamaları etkinleştiriyor.

Kriptografi ve blok zinciri oluşturma, muazzam bir hesaplama gücü gerektirir ve GPU’lar bu iş için çok uygundur. 2018’de, dijital para madencileri (bilgisayarlarını kullanarak yeni dijital varlık birimleri oluşturmak için kullananlar) bu görev için GPU’ları satın almaya çalışırken, yükselen kripto para birimi fiyatları Nvidia ve AMD’nin hisse senedi fiyatlarındaki artışın itici gücüydü. GPU’lar, kripto varlıklarının oluşturulması ve yönetimi için temel bir donanım parçası olmaya devam ediyor. Nvidia, 2021’in başlarında özellikle kripto madenciliği için yeni bir çip serisi başlattı.

Hem Nvidia hem de AMD, yakın zamanda çip teknolojisindeki lider konumlarını daha da güçlendirecek satın almalar duyurdu. ARM Holdings, veri merkezleri ve akıllı telefonlar için yonga mimarisi tasarımının bir lisans sahibi. Nvidia şirketi bu şirketi satın aldı ve AMD ise sahada programlanabilir çip lideri olan Xlinix (NASDAQ: XLNX) şriketini. Hem Nvidia hem de AMD, endüstrisinden pazar payını almaya ve blockchain gibi daha yeni gelişen teknolojilerin geliştirilmesine öncülük etmeye hazır.

Facebook ve Shopify

Facebook (NASDAQ:FB) yeni adıyla META, uzun süredir Diem (eski adıyla Libra) adlı yeni bir kripto para birimi geliştirmek için çalışıyor. Diem, banka hesapları olmayan küresel nüfusun yaklaşık üçte biri de dahil olmak üzere herkesin erişebileceği küresel bir finansal ödeme ve altyapı platformu olarak tasarlandı. Proje, bazı aksaklıklar yaşadı. Hükümet düzenleyicileri, kripto para biriminin hala büyük ölçüde düzenlenmemiş olması nedeniyle Diem hakkında şüphelerini dile getirdiler ve bazı raporlar Diem’in ABD dolarına veya hükümet tarafından verilen başka bir para birimine sabitlenmesi gerekebileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, proje üzerindeki çalışmalar devam ediyor ve Facebook’un geliştirme hedeflerine ulaşmak için çabalarını yenilediği bildiriliyor.

E-ticaret altyapısı ve yazılım sağlayıcısı Shopify (NYSE:SHOP), platformunu kullanan tüccarların ödeme olarak kripto paraları kabul etmesine olanak tanır. Yakın zamanda kripto para ödeme işlemcisi CoinPayments ile entegre olarak bu anlamda kendini geliştirdi. 2020 baharında, Shopify’ın yeni çevrimiçi mağazalara güç veren bir üçüncü taraf yazılım sağlayıcısı olmasıyla birlikte, Facebook Mağazaları küçük işletme e-ticareti için yeni bir teklif olarak duyuruldu. Küçük işletmeler ve girişimciler arasında dijital varlıkların benimsenmesi devam ederse, Facebook ve Shopify birlikte fayda sağlamaya hazır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz