Kadena (KDA) Coin Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Kadena (KDA), tüm endüstri ondan uzaklaşırken İş Kanıtı’nı (PoW) seçen bir blok zinciridir. Blok zinciri üçlemesini ve daha özel olarak bir PoW blok zincirinin ölçeklenebilirliğini çözerek bu fikir birliğinin hala bir geleceği olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Önerisi, ünlü Chainweb olan blok zincirinin mimarisinde yatmaktadır. Kripto para birimi endüstrisinin avantajlarına karşı riskli bir bahis yapan bu benzersiz blok zincirine derinlemesine bakalım.

Kadena (KDA): Proof-of-Work’ü modernize eden ölçeklenebilir blok zinciri 

Kadena şirketi, ünlü blok zinciri üçlemesini çözen bir blok zinciri sunmak amacıyla JP Morgan bankasının blok zinciri bölümünün eski çalışanları tarafından 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu. Vitalik Buterin tarafından geliştirilen bu teori, bir blok zincirinin aynı anda yüksek düzeyde güvenlik, ademi merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirlik elde etmesinin son derece karmaşık olduğunu varsayıyor.

Dolayısıyla Kadena projesi bu fikirle doğdu. İki katmanlı bir hibrit blok zinciridir, Katman 1, Chainweb ve Katman 2, Kuro olarak adlandırılır.

Kadena blok zincirinin ayrıca kendi programlama dili olan Pact vardır. Bu, Solidity gibi bir dilin kusurlarını düzeltmeyi amaçlar. Bu nedenle Pact, Kadena üzerinde basit, güvenilir, güvenli bir şekilde akıllı sözleşmeler geliştirmek ve yüksek derecede kontrol sunmak için oluşturulmuş bir dildir.

Kadena blok zinciri, bir İş Kanıtı (PoW) konsensüs protokolü seçerek tüm kripto para birimi endüstrisine aykırı hareket etti. Gerçekten de, PoW kullanan blok zincirler genellikle ayırt edilir, çünkü madencilik, ciddi bir ölçeklenebilirlik sorunuyla karşı karşıyayken (en azından 1. katmanlar için) birçok kişi tarafından ekolojik bir felaket olarak nitelendirilir. Bu konsensüs, son yıllarda Proof of Stake‘e (PoS) dayalı konsensüs lehine çok popülerliğini kaybetti.

İlk 100 kripto para birimine bakarsak, bu satırları yazarken sadece 8 blok zinciri tamamen bir PoW konsensüsü üzerinde çalışıyor : Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, Ethereum Classic, Monero, Bitcoin SV, Dash ve Kadena.

Ethereum, Dogecoin ve ZCash, PoW konsensüsünü kullanmalarına rağmen, PoS konsensüsüne geçiş dönemindeler, bu yüzden onları saymadık.

Kadena blok zinciri bu durumda neden konsensüs PoW’u seçti ?

İş kanıtının, Bitcoin’in tüm bu yıllar boyunca dayanıklılığının kanıtladığı gibi, hisse kanıtına üstün güvenlik sunduğu kabul edilmektedir. Ancak bu artan güvenlik, ağın ölçeklenebilirliği pahasına gelir, bunlar, en azından ana katmanda, çok az ölçeklenebilir. Ortalama olarak, Bitcoin saniyede yaklaşık 7 işlem (TPS) işleyebilir, Ethereum 1.0 yaklaşık 25 TPS iken Litecoin 55 TPS’ye yakındır.

Bu sayılar nispeten düşüktür ve yüksek kullanım dönemlerinde ağ tıkanıklığına yol açar ve bu da daha yüksek işlem ücretlerine yol açar. Karşılaştırma için, bir PoS blok zinciri olan Solana şu anda yaklaşık 2.000 TPS işliyor.

Kadena’nın Zincir Ağı ve Grafik Teorisi

Kadena, projenin Chainweb olarak adlandırılan tescilli mimarisi ve bir PoW blok zincirine ilk kez uygulanan parçalama konsepti ile devrim yaratmayı amaçladığı Proof of Work için nispeten yeni bir yaklaşıma sahip.

Basit bir örnek verelim. Bitcoin blok zinciri 7 TPS işleyebiliyorsa, teorik olarak iki Bitcoin blok zinciri 14 TPS işleyebilir.

Ancak, ölçeklenebilirliği geliştirmek için bu şekilde birden çok zincir kullanmak, bunlar tamamen bağımsız olduğundan bir seçenek değildir. Bu iki sorun yaratır:

 • Tamamen bağımsız blok zincirlerinden geldikleri için kripto para birimleri aynı değildir;
 • Ağın birden çok zincirde seyreltilmesiyle güvenlik tehlikeye girer, tek bir zincire saldırmak daha kolay hale gelir. %51 saldırısı, 10 zincirle %5.1 saldırısına dönüşür.

Kadena’nın Chainweb’i bu ilkeden yola çıkarak ölçeklenebilirlik sorununu kendi çözümünü sağlayarak çözmeye başlar. Zincir ağı, kelimenin tam anlamıyla zincirlerin ağı, bu zincirleri aynı protokolde örer, ancak bu teknik bir zorluk teşkil eder.

Somut olarak, 2 zincirlik bir Chainweb ile, her blok mantıksal olarak aynı zincirin bir önceki bloğunun hash’ini ve aynı zamanda diğer zincirin önceki bloğunun hash’ini içerir. Yani 2 zincirlik bir Chainweb, blok başına 2 hash içerir.

Bu süreç, ağın daha güvenli hale getirilmesini mümkün kılar, çünkü bir bloğu tehlikeye atmak için iki zincirin hash gücünün yarısından fazlasını kontrol etmek gerekli olacaktır, diğer zincirin önceki bloğunun hash’i orada kaydedilir. Ek olarak, birkaç zincirde yalnızca bir kripto para biriminin bulunmasına izin verir, burada bu durumda Kadena’nın yerel kripto para birimi olan KDA.

Sorun şu ki , her blokta fazladan bir karma, depolanan 256 bit daha fazla bilgiye eşittir ve hepsi birbirine bağlı 10 zincirden oluşan bir Chainweb ile bu, depolanacak çok daha fazla bilgiye eşittir.

Binance USD (BUSD) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadena, birkaç zincirden oluşan bir ağ ile çok sayıda işlemi işleyebilen bir Chainweb’e sahip olma arzusuna sahiptir. Bununla birlikte, 10 zincire sahip olmak, her bloğun yukarıdaki resimdeki gibi 10 karma içerdiği anlamına gelir. Bu çözüm, her bloktaki depolama sınırı nedeniyle geçerli değildir.

Böylece Kadena’nın kullandığı optimal çözüm çizge teorisinden gelir.

Bu teori esas olarak burada Chainweb zincirlerine uygulanacak iki değişken kullanır:

 • Derece : bir zincirin bağlı olduğu zincir sayısıdır, dolayısıyla blok başına ek karma sayısıdır;
 • Çap  : Chainweb’in en uzak zincirine ulaşmak için yapılacak atlama sayısı, diğer bir deyişle KDA coinlerini herhangi bir zincirden diğerine aktarmak için gerekli onay bloklarının sayısıdır.

Projenin başlangıcında Chainweb, 3 dereceli ve 2 çaplı 10 zincire sahipti. Ağustos 2020 itibariyle, Kadena Ağı 20 kanal içerecek şekilde güncellendi. Bu satırları yazarken hala durum böyle.

Bu nedenle Kadena’nın Chainweb’ine 10 yeni kanal eklendi. Grafiğin yapısı, derece hala 3 iken çap 3 olarak değiştiğinden mantıksal olarak değişti.

Yani teorik olarak Kadena’nın Chainweb’i istediği kadar zincir ekleyebilir, ancak protokolün ağa daha fazla zincir eklendikçe kaçınılmaz olarak değişecek olan bu iki değişkene, derece ve çapa hakim olması gerekir.

Bu mimari ile ağdaki bir işlemin kesinliği 1.5 saniyedir : her 30 saniyede bir ağ, 20 zincir sayesinde 20 blok işler. Ne kadar çok zincir olursa, kesinlik o kadar düşük olur ve bu aynı zamanda Chainweb’in gücüdür: 50 zincirle, ağdaki bir işlemin kesinliği 30/50 = 0,6 saniye olacaktır.

Kadena’nın Chainweb’i bir PoW blok zincirinin ölçeklenebilirlik sorununu bu şekilde çözmeyi planlıyor. Kadena tarafından açıklanan bir sonraki büyük hedef, Chainweb’de 50 kanal dağıtmak.

Kadena, çok ölçeklenebilir bir hibrit blok zinciri

Saniyede 480.000 işlem, genellikle Kadena blok zincirinden bahsedildiğinde ortaya çıkan ve projenin arkasındaki ekip tarafından şiddetle vurgulanan bir sayıdır.

Geliştiricilerin bu sayıya nasıl ulaştığını tam olarak anlamak için Kadena’nın hibrit blok zincirini oluşturan iki katmanı ayırt ederek başlamalıyız :

 • 20 zincirli Kadena’nın Chainweb’i olan genel blok zinciri (Katman 1);
 • Kadena’nın Kuro adlı özel çözümü (Katman 2);

Kadena’nın halka açık blok zincirinde, dolayısıyla Chainweb’de, her zincir teorik olarak 20 ila 40 TPS arasında işlem yapabilir. 20 zincir ile Kadena’nın genel blok zincirinin ölçeklenebilirliği bu nedenle 400 ila 800 TPS civarındadır. Bu, ekibin bahsettiği 480.000 TPS’den çok uzak.

Burası Kadena’nın 2. katman çözümü olan Kuro’nun devreye girdiği yerdir. Bir Kuro zinciri, Amazon Web Services ve Microsoft Azure’da barındırılan 500 özel düğümde 8.000 TPS’yi işleyebilir.

Her Chainweb zinciriyle birlikte 2 Kuro zincirini yan zincir olarak kullanmak mümkündür , bu da zincir başına ek 16.000 TPS kapasite sağlar. Bu, zincir başına iki Kuro zinciri kullanılıyorsa, tüm Chainweb’de ek 320.000 TPS’ye kadar ekler.

Son olarak, Chainweb şu anda 20 zincir içermesine rağmen, ekip daha önce gördüğümüz gibi çok daha fazlasını eklemeyi planlıyor ve bir PoW blok zinciri için olağanüstü bir teorik ölçeklenebilirlik sunuyor. Ancak, bu yazının yazıldığı sırada Kadena’nın böyle bir ölçeklenebilirlik gerektiren benimsemeye sahip olmaktan çok uzak olduğunu belirtmekte fayda var.

Sonuç olarak, Chainweb 20 zinciriyle sadece 400 ila 800 TPS işleyebiliyor ve Kadena’nın  ölçeklenebilirlik açısından bu kadar etkileyici olmasını Kuro ile olan kombinasyonu sayesinde gerçekten başarıyor. Burası Kadena’nın başarılı bir hibrit blok zinciri oluşturduğu yerdir.

KDA Coin rolleri nelerdir?

KDA coin, Kadena projesinin yerel kripto para birimidir. Her şeyden önce, fonların hızlı ve neredeyse ücretsiz olarak transfer edilmesini sağlar.

Kadena bir PoW blok zinciri olduğundan, ağda herhangi bir stake işlemi mevcut değildir. Somut olarak, bu blok zinciri içinde KDA, esas olarak  ağın madencileri için bir ödül görevi görür. Ayrıca her işlemde veya akıllı sözleşmeler yürütülürken işlem ücreti olarak kullanılır.

Kadena ekosistemi şekillendikçe KDA’nın rolleri muhtemelen daha çeşitli olacaktır, ancak halihazırda ağ üzerinde geliştirilen merkezi olmayan uygulamalar tarafından kullanılmaktadır.

KDA Coin nasıl satın alınır?

KDA belirteci KuCoin, Gate.io, Bittrex veya Binance’de mevcuttur. En kolay yol, platformun yüksek likiditesi nedeniyle Binance’ten almaktır.

Binance borsasına link üzerinden hemen kayıt olarak avantajlı komisyon indirimlerinin ve bonus ödüllerinin sahibi olabilirsiniz.
 1. Binance’e kaydolun;
 2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekecek;
 3. Platforma para yatırın;
 4. Market menüsüne tıklayın ve KDA/USDT çiftini arayın ;
 5. Tek yapmanız gereken, seçtiğiniz miktar için KDA satın almak;

Kadena Blockchain’de KDA Coin Madenciliği

Kadena bir PoW blok zinciri olduğundan, ağı işletmek ve büyütmek için madenciliğe dayanır. Madenciler, Kadena blok zincirinde bir bloğu doğrulamak ve üretmek için ödül olarak KDA coin alırlar. Ayrıca, işlem ücretleri ve akıllı sözleşmelerin çalışması için gerekli olan gaz yoluyla KDA’yı, bunlar çok düşük olsa bile alırlar.

Her 87.600 blok yüksekliğinde madencilik ödülleri %0,3 düşüyor. Bir blok yüksekliği 20 bloktan oluşur, çünkü Kadena şu anda Chainweb’de 20 zincire sahiptir.

Bu yazının yazıldığı sırada, her blok yüksekliği için ödül olarak yaklaşık 21.3 KDA verilir, yani blok başına neredeyse 1.05 KDA. Bu aynı zamanda Chainweb’in sahip olduğu daha fazla zincir, madencilik ödülleri blok yüksekliğine göre belirlendiğinden, daha fazla blok ödülünün seyreltileceği anlamına gelir.

Bu, proje başarılı olursa KDA’yı dolaşım arzı açısından enflasyonist bir ekonomi ile coin satın alma gücü açısından deflasyonist bir ekonomi arasına yerleştirir.

Son olarak, Kadena’da madencilik son derece enerji verimlidir. Bir yıl boyunca elektrik tüketimi hakkında fikir edinmek için Bitcoin, yazı yazarken yaklaşık 132 TWh  ve Ethereum 73,2 TWh , Kadena ise Ekim 2021’de yapılan bir tahmine göre yaklaşık 0,03 TWh gerektirir.

Fark, işlem başına elektrik tüketimi açısından da aynı derecede büyüktür. Bu, Kadena ağında madencilik hakkında konuşurken akılda tutulması gereken önemli bir bilgi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here