İngiltere Merkez Bankası Kripto Paralar ilgili Rapor Yayınladı

Rapordan önemli detaylar:

  • İngiltere Merkez Bankası Finansal Politika Komitesi, kripto varlıkları, DeFi ve stablecoin’lere odaklanan bir rapor yayınladı.
  • FPC, raporda birçok düzenleyici öneriye yer verdi ve en önemli paket, komitenin kriptoyu “denklik” temelinde düzenleme niyetinde.
  • Politika komitesi, bir bütün olarak kripto sektörünün ve özellikle DeFi’nin gelecekte büyümeye devam edeceğini belirtti.

BoE’nin Mali Politika Komitesi, kriptoya düzenleyici yaklaşımı özetliyor

Perşembe günü, İngiltere Merkez Bankası Mali Politika Komitesi (FPC), küresel finansal sistemdeki artan önemi ışığında kripto varlıkları için geniş bir düzenleyici yönergeler seti yayınladı. FPC, kripto para birimi sektörünün son birkaç yılda yaşadığı popüler büyüme oranını vurguladı ve kontrol edilmediği takdirde gelecekte ülkenin ekonomik istikrarı için sistemik bir risk oluşturabileceğini kaydetti.

Bağlam olarak, tüm kripto para birimlerinin mevcut piyasa değeri, Kasım ayındaki 3 trilyon dolarlık zirveden %35’in üzerinde düşüşle yaklaşık 1,9 trilyon dolar. Mevcut değerde, dolaşımdaki tüm dijital varlıkların toplu değeri, FPC’nin 469 trilyon dolar olarak tahmin ettiği küresel finansal sistemin büyüklüğünün kabaca %0,4’ünü oluşturuyor.

İngiltere’nin üst düzey mali düzenleyicisi, kripto paranın ekonomik yaptırımları aşma yeteneğine değindi, Batılı finans kurumlarının Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rusya’ya katı yaptırımlar getirmesinden bu yana sıcak bir konu. FPC, mevcut ölçeklerinde “kripto varlıkların yaptırımları atlatmak için uygun bir yol sağlama olasılığının düşük olduğunu” belirtti. Ancak politika komitesi, “böyle bir davranış olasılığının” finansal sistemin bütünlüğünü olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

FPC, mevcut menkul kıymetler kuralları çerçevesi kapsamında dijital varlıkları öngörmektedir.

İngiltere’nin BitcoinEthereum ve diğer dijital para birimlerini düzenleyebilecek bir düzenleyici çerçeveden yoksun olduğu bildiriliyor. Komite, kripto sektörünü denetlemek için en iyi çözümün, kripto varlıklarını birleşik bir menkul kıymetler kuralları şemsiyesi altına getirmek için mevcut menkul kıymetler mevzuatını genişletmek olduğunu söyledi.

İlginç bir şekilde, FPC, alanı “denklik” ilkesine dayalı olarak düzenlemeye çalışır; bu, mevcut finansal araçlara benzer bir rolü yerine getiren dijital para birimlerinin geleneksel finansal muadilleriyle aynı şekilde muamele gördüğü anlamına gelir.

Bu anlamda, FPC’nin stablecoin’ler konusundaki duruşu oldukça mantıklı görünüyor ve AB ve ABD’nin mevcut konumuyla örtüşüyor. Komite, stablecoin ihraççılarının geleneksel bankalarla benzer kurallara uymasını önerdi; bu, istikrarlı dijital para birimlerinin yüksek kaliteli rezerv varlıkları ve bankaların sahip olduklarına benzer kayıp emici sermaye ile desteklenmesi gerektiği anlamına geliyor.

FPC ayrıca merkezi olmayan finansın (DeFi) rolüne de odaklandı ve sektör şu anda küçük olsa da “çok hızlı büyüdüğünü ve daha da büyüyeceğini” söyledi. Komite, DeFi’yi geleneksel finansal hizmetlerin bir kopyası olarak tanımladı ve şunları ekledi:

“DeFi uygulamaları, geleneksel finansal hizmet sağlayıcılarla rekabet edebilir ve finansal faaliyeti düzenleyici çerçevenin dışında artırabilir.”

İngiltere merkez bankasının bugünkü raporu hiçbir şekilde yasal olarak bağlayıcı olmasa da, İngiltere’nin gelecekte karmaşık kripto düzenlemesi konusunu nasıl ele alabileceğini gösteriyor. Bu arada BoE, özel bankaların mevcut kripto risklerini ve gelecekteki kripto planlarını öğrenmek için hazırlanan bir anketten geri bildirim bekliyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here