IGO Platformu Nedir ?

IGO, kripto para sanal evreninde kaynak biriktirmek için oyun projeleri vasıtası ile işlenen İlk Oyun Teklifinin sembolik adıdır. ICO (Başlangıç Para Önerisi), IDO (Başlangıç DEX Önerisi) ve IEO (Başlangıç Dönüşüm Önerisi) gibi kavramları tanıdık bulabilirsiniz. Bütün kaynak oluşturma gayelerine yardımcı olur, fakat aradaki değişiklik, kaynak yaratan hadisedir.

IGO Platformu Misyonu ve Hedefleri

Oyna-kazan, blok zinciri teknoloji protokollerinde yükselen trend olarak göze çarpıyor. Netice olarak, 2021 senesinde kaynak yaratma alternatif yolu için yeni bir yapıyı üstünde taşıyan IGO kavramı dizayn edilmiştir.

İçinde bulunduğumuz zaman diliminde, Binance ya da Gate.io gibi merkezi finans yapılarında (CEX vb.) sanal projelerinin faaliyete girmesi çok mümkün görünmemekte. Bu sanal evren daha taze ve yapılma sürecinde, bu sebep ile IGO protokolü isteği karşılamak için ön plana çıkıyor.

Oyunu deneyimleyen kullanıcılar, çeşitli sanal oyunları tecrübe etmek ve sanal evrende bu hazzı tatmak için vakit harcadıkları için blok zincir teknolojilerinde DeFi yapılarına benzer oyun projelerini seçerler. Bu sebeple, IGO ağı, katılımcıların oyun projelerinin IGO’larına dahil olarak gelir elde etmeleri için makul bir alandır.

Başlangıç zamanlarında olduğu gibi IDO, IGO da blok zincir teknolojisi altyapılı oyun sektörünü verimli hale getirmede kritik bir görev üstlenir.

ICO, IEO, IDO ve IGO Karşılaştırması

Diğer kaynak oluşum stilleri de bulunmakta fakat IGO ile üç ünlü kaynak oluşturma stili arasındaki değişikliği ele alacağız; ICO, IEO ve IDO.

  • ICO (Başlangıç Para Önerisi): Bu, kripto sektöründe rastgele bir vasıtayı ya da üçüncü şahıs aramaksızın başlangıç kaynak oluşturma kullanım halidir.
  • IEO (İlk Değişim Teklifi): ICO yapısının ardından, projeler aracılar veya üçüncü şahıs işletmeler vasıtası ile kaynak yaratmak için IEO yapısını işletir. Binance Launchpad, kaynak yaratmak, odağını üstüne toplamak ve sarsıcı bir ROI (Yatırım Kazancı) ile neticelenen birçok proje yürürlüğe koyduğundan bu ana dek en kreatif IEO protokolüdür.
  • IDO (Başlangıç DEX Önerisi): IDO, 2021 senesinde pazara servis edildi ve gelişimin ardından daha geniş kitlelere hitap edecek şekilde faaliyet gördü. Geliştirilen projeler, UniSwap, PancakeSwap vb. gibi Merkezi Olmayan Platformlarda kaynak yaratmak için IDO yapısını kullanır.
  • IGO (Başlangıç Oyun Önerisi): Geliştirilen oyun projeleri, IDO yapısına yakın bir biçimde tokenlerini piyasa pazarlarında elden çıkararak para kazanabilir.

Önemli IGO Protokolleri

GameFi, daha evvel Red Kite altyapı kanalını kullanan Vietnam merkezli bir geliştirici ekip vasıtası ile faaliyete konan bir IGO protokolüdür. Kaynak gayesine başarıyla erişen on üç ayrı oyun projesi başlattı. Ek olarak GameFi, Ancient8, Yield Guild Game ve birkaç oyun yardımlarını faaliyete koymak için birkaç iş birlikçi oluşum ile anlaşma yaptı.

Gamesstarter

Gamesstarter, oyun projelerinin kaynak yaratmak için NFT ögelerini ya da tokenlerini pazarda ticaretine olanak tanır. Yüksek gelir kazanımı olan kaynak amaçlarına erişmek için iki oyun projesi (Demole ve Dark Frontiers) yapımlarına başladı. İleriki süreçlerde protokol, IGO yapısından bir ileriki eğilim olabilecek INO’yu (Başlangıç NFT Önerisi) teşvik edecektir.

Seedify

Başka IGO protokollerine nazaran Seedify, ağda IGO yapısını yürürlüğe koymak için saklı altında tutulan daha çok miktarda oyun projesine vakıftır. Daha çok katılımcı dahil etmek için Seedify, kullanıcıların tercih edebileceği total dokuz katmanı teşvik eder.

2021 senesi ekim ayında Seedify, en önde gelen Studio olmak üzere birden fazla uzuv ile birlikte, protokolü V2 sürümüne taşıma planını açıkladı. Bu, IGO protokolünü çeşitli hale getirecek.

Enjinstarter

Enjinstarter, Enjin sanal dünyasında bütün dikkatini oyun projeleri tasarlamaya veren merkezi IGO ağıdır. Protokolde pazara sunulduklarında, kullanıcılardan kaynak yaratmanın yanına ek olarak ağdan yardım ve Enjinstarter’dan mentorluk hizmeti alırlar.

2021 senesinde ekim ayında Project DeFina, protokolde başarıyla yüz bin dolar kaynak havuzu yaratan başlangıç oyun projesi idi.

Binance Launchpad

Binance Launchpad, Binance vasıtası ile yürürlüğe konan, kullanıcıların yeni projelerin token alım satımlarına dahil olabilecekleri merkezi bir kaynak yaratma protokolüdür. Bu protokolde yürürlüğe konan en ilgi çekici oyun projesi, içinde bulunduğumuz zaman diliminde 2021 senesinde blok zincir teknolojisi altyapılı oyun ticaret piyasasına öncülük eden Axie Infinity oldu.

Binance Launchpool, katılımcıların yeni projelerin token miktarlarını elde etmek için token adetlerini (BNB, BUSD ya da başkaları) kaynak havuzuna verilmesine yardımcı olur. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde Mines Of Dalarnia tanıtım hacmi, katılımcıların Binance’de pazar ticareti oluşturmak için hali hazırda işlem gören DAR tokenlerini elde etmek için BNB ve BUSD yapısını stake etmeleri için açıktır.

Binance NFT aynı vakitte projeler bütününün toplu gruptan kaynak yaratmak için NFT ögelerini alım satımına ya da müzayede yolu ile elden çıkarımına olanak tanıyan para havuzu yaratma protokolüdür. Emsal olarak CyBall, Binance NFT öge sistemlerinde IGO yapısını faaliyete koyan futbol konseptli ve NFT öge altyapılı bir oyun protokolüdür. NFT öge alım satımı, Binance NFT öge yapısındaki başka tanıtımlar kadar seri olan bir iki dakika içerisinde başarı ile sonuçlandı.

Binance, olağanüstü bir katılımcı altyapısına sahip kripto para evrenindeki en gelişmiş merkezi finans yapısıdır. Binance borsasında faaliyete konan her proje, Binance ekibi vasıtası ile titizlikle incelendi ve tercih edildi.

Yatırım Aracı Olarak IGO

Çoğul olarak İGO yapısının, İDO yapı faaliyetinde ve İDO ardındaki neticelerde bazı negatif yönleri gün ışığına çıkaran İDO yapısına yakın bir çalışma ilkesi vardır. Bilhassa, genel oyun projesinin tokenleri olağanüstü düzeyde yüksek bir kullanım elde edimi kazanır, daha sonra kritik seviyede yönelimli olur ve gidişata göre yolundan çevrilmesi zahmetli olur.

Misal, GameFi’de faaliyetine başlanan projelerin geneli içinde bulunduğumuz zaman dilimi içerisinde azalış eğiliminde ve ücret ATH yapısına eriştikten sonra birçok kere düşüş yaşadı.

Her geçen saat diliminde yeni oyunlar pazara sunulduğu için oyun sektörünün bizzat kendisi çok seri bir şekilde dönüşüm yaşıyor. Kripto para birimi evreni ile bileşen hale getirildiğinde, blok zinciri teknoloji ve düşünceler bakımından hızla geliştiğinden, ivmelenme yapısı iki katına yükselecektir.

IGO, İDO yapısına yakın bir şekilde çalıştığı için, İDO botu, dolandırıcılık projeleri gibi kullanıcıları oldukça sıkıntıya sokan problemleri var. IGO protokolleri ve blok zincir teknolojisi platformlarındaki oyun projeleri problemleri aşılamazsa, usul usul topluluk IGO’ya olan hissiyatını elden yitirebilir, o vakit ICO gibi kısa süreçli bir eğilim meydana gelecektir.

Bu yapı ile beraber, blok zincir teknolojisinin oyun ağlarına entegre edilme hali, kullanıcıların blok zincir teknolojisi altyapılı oyunlar oynayarak hayatlarını idame ettirmesini sağlayabilecekleri muazzam bir ideal düşüncedir. Misal, Axie Infinity, birtakım oyuncular için kıyaslı kazanç elde eden işler meydana getiren kripto para piyasasında oyun ticaret piyasasına öncülük ediyor.

Blok zincir teknolojisi altyapılı oyun sektörü potansiyel olarak taze ve yeni projelerin miktarı hala yükseliş gösteriyor. Kaynak yaratma talebi her daim hali hazırda işlem görecektir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here