Hisse senetlerinde çoğunlukla kayıplar artıyor

Salı günü Avrupa ve Asya’daki hisse senedi piyasaları, büyük ekonomiler için olası durgunluk endişeleri nedeniyle son zamanlardaki keskin kayıplarına devam etti.

Cuma günkü veriler, ABD tüketici fiyatlarının Ukrayna savaşı ve tedarik zincirindeki tıkanıklıkların neden olduğu artan enerji ve gıda maliyetleriyle on yıllardır en hızlı şekilde arttığını gösterdiğinden bu yana ticaret tabanlarını silip süpürdü.

Bitcoin’in Aralık 2020’den bu yana ilk kez 20.000 doların altına düşmekle tehdit etmesi, para birimlerinin dolar karşısında geri çekilmesi ve yen ile altın dahil güvenli limanların sıkışma hissetmesiyle birlikte, acı tüm varlıklarda hissedildi.

Yatırımcılar, enflasyonu dizginlemek ile ekonomiyi yolunda tutmaya çalışmak arasında ince bir çizgide yürümekte zorlanırken, Çarşamba günü Federal Rezerv’in faiz oranı kararına hazırlanıyorlar.

JP Morgan Asset Management’tan Tai Hui, “Enflasyonun bu noktada ABD için önemli bir zorluk olduğuna şüphe yok, ancak frenlere çok sert basmak ekonomiyi rayından çıkarmak için riskler taşıyor” dedi.

S&P 500 hisse senedi endeksi ayı piyasasına girdi

Dünyanın en büyük ekonomisinin resesyona doğru gittiğine dair korkular, Wall Street’in Pazartesi günü, geniş tabanlı S&P 500 hisse senedi endeksinin son zirvesinden yüzde 20’den fazla düştükten sonra bir ayı piyasasına girmesine neden oldu.

Öte yandan, Salı günü yayınlanan veriler, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da yıllık enflasyonun Mayıs ayında yüzde 7,9 ile rekor seviyeye ulaştığını doğruladı.

ZEW enstitüsünün ekonomik beklentiler endeksi Haziran ayında Mayıs ayına kıyasla 6,3 puan artarak eksi 28 puana yükseldi, ancak yine de pandemi öncesi seviyelerin oldukça altında.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz