Hisse senetleri faiz korkuları nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor

Avrupa borsaları Pazartesi günkü seansın başında düştü ve Amerikan Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın, faiz oranları artırmaya devam etme gereğine ilişkin açıklamalarının ardından başlayan düşüşü güçlendirdi.

Paris’te, CAC 40 GMT 07:10 civarında %1,08 kayıpla 6206,73 puana ve Frankfurt’ta Dax %1,09 değer kaybetti. EuroStoxx 50 endeksi %1,15, FTSEurofirst 300 %1,65 ve Stoxx 600 %0,89 düştü. Günün İngiltere’de resmi tatil olması nedeniyle İngiltere piyasaları kapalı.

Jerome Powell, Fed’in fiyatlardaki artışı frenlemek için “bir süre” kısıtlayıcı bir politika sürdürmesi gerektiğini ilan ederek, enflasyonun önündeki ilk gevşeme işaretlerinin yavaşlayacağını umarak tüm piyasaları ürpertti. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) birkaç yetkilisi, hafta sonu boyunca Jerome Powell ile aynı yönde ilerleyerek Eylül ayında üç çeyrek puanlık bir faiz artışı hipotezine olan güveni yeniden sağladı.

Dolar 20 yılın yeni zirvesine ulaştı

Bu açıklamalar hem tahvil getirilerindeki hem de dolardaki yükselişi destekliyor: Dolar diğer majör para birimleri karşısında 20 yılın yeni bir zirvesine ulaştı.

Hisse tarafında, seansın başındaki en büyük sektörel düşüş, Cuma günü Amerikan Nasdaq’ın yaşadığı %3.94’lük düşüşün ardından %1.63 kaybeden yüksek teknoloji kompartımanında oldu. Paris’te Worldline (%-1,35) ve Capgemini (%-1,46), CAC 40’taki en belirgin düşüşler arasındadır. Valneva, erken ticaretteki birkaç kayda değer kazanç arasında, COVID-19’a karşı aşısının denemelerinden yeni olumlu sonuçların açıklanmasının ardından %3 kazandı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz