Helium (HNT) dünyanın ilk kripto operatörünü piyasaya sürdü

Helium (HNT), ilk “kripto operatörü” olarak mobil telefon sektörüne giriş yaptı. Dev T-Mobile ile ortaklaşa oluşturulan bu girişim, kripto para kazanmanızı sağlayan paketler sunacak.

Helium Network mobil ağını başlattı

Gerçek bir Web3 interneti yaratmayı hedefleyen Helium Network , dünyanın ilk kripto mobil ağı olmak için büyük bir ortaklık duyurdu. Nitekim, dünyanın en büyük operatörlerinden T-Mobile ile ortaklık kuruldu.

T-Mobile Toptan Satış Başkan Yardımcısı Dan Thygesen, anlaşmayla ilgili heyecanını şöyle dile getirdi:

“Helium Mobile’ın çok genç ve heyecan verici bir pazar segmenti izlediğine inanıyoruz. T-Mobile, ülkenin en büyük, en hızlı ve en güvenilir ülke çapındaki 5G ağında hareket etmelerini sağlayan bu yeni kripto destekli alanda Nova Labs’ın inovasyonunu desteklemekten heyecan duyuyor.”

Böylece, ilk Helium Mobile planları, beta sürümünde 2023’ün ilk çeyreğinde Amerika Birleşik Devletleri’nde dağıtılmaya başlayacak. Ticari teklif, ayda 1 GB’den sınırsıza kadar değişen avantajlar için aylık 5 dolardan başlayan abonelikler sunacak.

Ancak bu paketlerin gerçek gücü, kripto ödülleri kazanacak olmalarıdır. Basit bir ekonomik teşvikin ötesinde, bu özelliğin bir amacı vardır: ağı geliştirmek.

Aslında, Helium Ağı zaten iyi kurulmuş olmasına rağmen, Nova Labs, kullanıcılarına mükemmel kapsama alanı sunmak için T-Mobile ile ortak olmayı seçti. Böylece, ikincisi belirli verileri paylaşmayı seçebilecek, bu da ağın hala gelişmediği bölgeleri tanımlamayı mümkün kılacaktır.

Nova Labs CEO’su ve Helium’un kurucusu Amir Haleem de ortaklığı memnuniyetle karşıladı:

“Nova Labs, merkezi olmayan bir ağ oluşturmaya kararlıdır. T-Mobile ile yaptığımız yeni anlaşma, abonelerimize ülke çapında 5G kapsama alanı sağlıyor ve her iki şebekeyi de kullanan mobil ürün ve hizmetler sunmamızı sağlıyor.”

Nova Labs, meraklılarına daha da fazla ödül sunmak için telefon üreticileriyle ortaklıkların tamamlandığını da ortaya koyuyor. Amaç, Helium ağının iyileştirilmesine katılmak için optimize edilmiş bir telefon oluşturmaktır.

Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri için, ağ bu yazı itibariyle 1.182 farklı şehirde yaklaşık 4.700 5G erişim noktasına sahiptir. 2019’daki lansmanından bu yana, Helium Network’ün toplam 950.000’den fazla erişim noktası var ve bu ağı oluşturmak için her gün 1.000 cihazın konuşlandırıldığı söyleniyor.

Böyle bir ağın gücü, merkezi bir girişimin aksine, kurulabileceği hızdır. Bunu anlamak için Elon Musk’ın Starlink’i veya ondan önceki tüm operatörlerin kullandığı lojistik araçları örnek almak yeterli.

Burada radyo dalgalarıyla çalışan cihazların kurulumu projeye katılmak isteyenler tarafından destekleniyor. Bunun karşılığında ekonomik teşvikler alıyorlar , böylece gerçekten merkezi olmayan bir internet yaratıyorlar.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz