Euro Coin (EUROC) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Euro Coin (EUROC), 1’e 1 oranında Euro rezervleri tarafından desteklenen merkezi bir sabit paradır. EUROC, popüler USD Coin’in (USDC) arkasındaki Amerikan şirketi olan Circle tarafından çıkarılan bir sabit paradır. Bu yeni euro stablecoin’ine, nasıl çalıştığına ve kripto para ekosisteminde kullanılacağı yere kadar genel olarak inceleyelim.

Euro Coin (EUROC) nedir?

Euro Coin (EUROC), ünlü USD Coin’in (USDC) çıkaran şirketi Circle tarafından 16 Haziran 2022’de duyurulan bir stablecoin’dir.

İkincisi, sektörde iyi bilinen bir sabit paradır ve yazının yazıldığı sırada 55 milyar dolardan az olmayan bir değere sahiptir ve piyasadaki en değerli sabit paralar arasında ikinci sıradadır.

USDC çok popüler bir stabilcoin ve Tether USD’nin (USDT) en büyük rakibi olduğu için Circle, yatırımcılar arasında zaten güçlü bir itibara sahip. USDC rezervleri tamamen şeffaftır ve yıllar içinde kendisini bu tür kripto para birimleri için sağlam bir alternatif olarak kanıtlayarak kanıtlamıştır.

Circle CEO’su Jeremy Allaire bu konuda şunları yazıyor:

“USDC gibi, Euro Coin de para aktarımı için düzenlenmiş bir çerçeve altında, USDC’yi düzenleyen aynı tüzük kapsamında, Euro cinsinden rezervlerle, piyasanın Circle’dan beklediğiyle aynı güvenlik, likidite ve şeffaflıkla verilir.”

Bu nedenle EUROC, Euro fiyatını takip eden bir sabit paradır ve USDC ile aynı kalite garantilerinden yararlanır. Merkezi bir sabit paradır ve tokenlerinin değeri, tamamen ABD banka hesaplarında avro cinsinden tutulan avrolarla desteklenir.

Daha somut olarak, bu, ihraç edilen 1 EUROC tokeni için, ihraç eden şirket Circle’ın rezervlerinde 1 euro olduğu anlamına gelir. Bu 1’e 1’lik bir orandır. EUROC tokenları borçlar ve eurolar varlıklardır.

Euro Coin, Binance.US, Bitstamp, Huobi Global ve FTX gibi büyük borsa platformlarının desteği, Uniswap, Curve ve hatta protokoller için doğrudan destek ile Ethereum blok zincirinde resmi olarak 30 Haziran 2022’de gün ışığına çıkıyor.

USDC ve EUROC kombinasyonu, bu iki stablecoin çok hızlı bir şekilde alınıp satılabildiğinden ve kullanıcılarına aralarında geçiş yapmak için verimli bir yol sağladığından, dijital bankacılık için yeni olanaklar sunuyor.

Binance Coin (BNB) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Circle, böylece, Euro, ABD dolarından sonra dünyanın en çok işlem gören ikinci para birimi olan Euro Coin’i çıkararak, sabit para borsası piyasasına doğru ilk adımı atıyor.

Euro stablecoin’lerin sayısı hala az ve hiçbiri gerçekten kitlesel olarak benimsenmedi.

Örneğin, Euro Tether (EURT) var, ancak CEO’su Tether Holding Limited’i de yöneten Bitfinex dışında fazla desteği yok.

Diğer mevcut euro stabilcoinleri de benzer bir benimseme eksikliği yaşıyor, bu nedenle kurumsal ve yatırımcı güveni takip ederse Euro Coin için bir fırsat var.

Euro Coin (EUROC) ne için kullanılır?

EUROC, kripto para endüstrisinde hala oldukça nadir görülen bir şey olan euronun seyrini takip etmesi dışında, diğer sabit paralarla aynı faydaya sahiptir.

Gerçekten de, mevcut stablecoin’lerin büyük çoğunluğu, yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi doların fiyatını takip ediyor, ilk 10 stablecoin’in hiçbiri bir euro stablecoin değil.

Böylece, kendinizi kripto para piyasasının oynaklığından korumak ve özellikle piyasa türbülans yaşadığında portföyünüzün değerinde önemli bir dalgalanmadan kaçınmak için EUROC’u kullanmak mümkündür.

Mantıksal olarak, Euro Coin ayrıca, banka hesabına ihtiyaç duymadan, her yerden düşük maliyetle, çok hızlı bir şekilde euro cinsinden para göndermeyi mümkün kılar ve bu, işlemin miktarından bağımsız olarak tek ihtiyacınız olan bir internet bağlantısı.

Merkezi olmayan finans (DeFi), USDC’nin DeFi’deki staking, farming ve borç verme başarısına benzer şekilde, EUROC kullanımının büyük bir parçası olacaktır.

Euro Coin nasıl çalışır?

EURO, Circle’ın Euro rezervleri tarafından %100 desteklenmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde San Diego merkezli bir banka olan Silvergate, şimdilik şirket adına euro rezervlerini korumaktan sorumlu.

Bu, rezervine gönderilecek olan Euro cinsinden eşdeğerini yatırarak yeni EUROC tokenları basmanıza izin veren bir ağdır. Tersine, Euro cinsinden eşdeğerini geri kazanmak için yakılacak olan EUROC tokenlarını neredeyse anında yatırmak mümkündür. Bu mekanizma, dolaşımdaki EUROC arzının ve euro rezervinin her zaman eşdeğer olmasını sağlar.

Şeffaflık açısından, Euro Coin’i garanti eden rezervler, USD Coin gibi, denetim firması Grant Thornton LLC tarafından oluşturulan bir aylık sertifikadan yararlanmalıdır.

Bu sertifika, dolaşımdaki EUROC tokenlarının miktarını ve Circle tarafından tutulan avro cinsinden varlıkların değerinin miktarını gösterir. Bu son miktar, prensip olarak, dolaşımdaki EUROC tokenlarına eşit veya daha fazla olmalıdır.

Ayrıca, Circle’ın euro rezervlerini içeren yıllık hesapları yıllık olarak denetlenir ve ABD federal finansal piyasalar düzenleyicisi olan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) dosyalanır.

Son olarak, Euro cinsinden rezervlerin faiz oranıyla bağlantılı risk tamamen Circle tarafından üstlenilir. Örneğin, Avrupa Merkez Bankası (ECB) kilit oranını yükseltirse, Avrupa tahvillerinin değeri buna bağlı olarak düşecek ve rezervinde tahvil bulunduruyorsa Circle bu farkı kapatmak zorunda kalacak.

Son olarak, Circle’ın şimdiye kadar amiral gemisi stablecoin’i USDC için rezervlerini korumayı başardığı belirtilmelidir.

Euro Coin (EUROC) nasıl satın alınır?

EUROC tokenlerini almak, bu yazının yazıldığı sırada henüz mümkün değil. 30 Haziran 2022’den itibaren bu stablecoin’in resmi lansmanında Bitstamp, FTX, Huobi Global veya Binance.US üzerinden satın almak mümkün olacak. Merkezi olmayan finans açısından, EUROC özellikle Uniswap’ta mevcut olacaktır.

FTX kayıt ol

FTX borsasında satın almak için hemen kayıt olabilirsiniz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz