Euro altı haftanın en büyük yükselişine hazırlanıyor

Euro kuru Cuma günü düştü, ancak Rusya’nın dolar cinsinden borçları temerrüde düşürmesinden ve piyasaların ABD’nin faiz artırım döngüsünün başlamasının daha geniş etkisini tartmasının ardından trader’ların rahat bir nefes almasıyla altı haftanın en büyük haftalık kazancına ayarlandı.

Perşembe günkü küresel piyasada hisse senetleri, tahviller, krediler ve emtiaların yükselişiyle ralli, yatırımcıların Ukrayna’daki savaşın sona ereceğine dair en ufak bir işaretle, hırpalanmış varlıkları almak için kenarda beklediklerini hatırlattı.

Euro Cuma günü %0,3 düşüşle 1,1066$’dan 1,1066 dolara geriledi, ancak hafta için %1,62 artarak Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın ilk kez euro bölgesinde faiz oranlarının artacağının sinyalini verdiği Şubat ayının ilk haftasından bu yana en büyük haftalık artışını kaydetti.

Dolar endeksi Cuma günü nefes almak için durakladı, bu hafta iki günde bir düştükten sonra hafif toparlanarak 98.18’e yükseldi. Perşembe günü 10 Mart’tan bu yana ilk kez 97.724’e düştü.

Para piyasaları yılın geri kalanında kümülatif 160 baz puanlık artış beklerken, kısa ve orta vadeli ABD Hazine tahvil getirileri arasındaki daralan fark, ekonomik ivmenin yavaşladığı endişelerini artırdı.

Japon Yeni, Japonya Merkez Bankası’nın beklendiği gibi Cuma günü ultra uyumlu politika ayarlarını değiştirmeden bırakmasının ve koronavirüs pandemisi acil durum önlemlerinden çıkan gelişmiş dünya merkez bankaları arasında aykırı bir değer bırakmasının ardından altı yılın en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Moskova ve Kiev arasındaki müzakereler devam ederken tüccarlar Ukrayna’daki savaşın sona ermesi konusunda iyimser kalsalar da, Cuma günü Rusya’nın Lviv kenti yakınlarındaki bir havaalanına füze ateşlemesiyle ilerleme kaydedilemedi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here