EUR/USD, ABD PMI öncesinde 1.02 seviyesinin altına geriledi

EUR/USD çok güçlü bir yükseliş ivmesine sahip ve Amerika seansına girerken 1.0250 seviyesinin altına geriledi. Bununla birlikte, ISM’nin Temmuz İmalat PMI raporu öncesinde parite, ABD Dolar Endeksi’nin düşüşünü 105.50’ye doğru genişletmesiyle pozitif bölgede kalmayı başarıyor.

EUR/USD paritesinde destek ve direnç seviyeleri

EUR/USD en son 1.0230’un biraz üzerinde işlem görüyordu; burada Fibonacci son düşüş trendinin %38.2 geri çekilme seviyesi iki haftalık işlem aralığının üst sınırını oluşturuyor. Parite bu seviyenin üzerinde istikrar kazanmayı başarırsa 1.0300 (psikolojik seviye, Fibonacci %50 düzeltme, dört saatlik grafikte 200 dönemlik SMA) ve 1.0370 (Fibonacci %61.8 geri çekilme) hedefleyebilir. Bu arada, dört saatlik grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50’nin üzerinde kalıyor ve bu da satıcıların şimdilik kenarda kaldığını gösteriyor.

Aşağı yönde, destekler 1.0200 (psikolojik seviye, 50 dönemlik SMA, 20 dönemlik SMA), 1.0150 (Fibonacci %23.6 geri çekilme, 100 dönemlik SMA) ve 1.0100 (psikolojik seviye, statik seviye) seviyelerinde bulunuyor.

Hafta sonu öncesinde Dolar, ABD enflasyon verilerinden yararlanamadı ancak Avrupa ekonomik görünümünü çevreleyen belirsizlik, ortak para biriminin USD’den çıkışları yakalamasını zorlaştırdı. Günün erken saatlerinde Almanya’dan gelen veriler, Perakende Satışların Haziran ayında aylık bazda %1,6 daraldığını ve pazarın %0,2’lik artış beklentisini geniş bir marjla kaçırdığını ortaya koydu. Bu arada, Euro bölgesi için S&P Global İmalat PMI, 49.6’lık flaş tahminden biraz daha iyi olarak Temmuz için 49.8’e ulaştı.

ISM, ABD için Temmuz İmalat PMI’sını yayınlayacak. Manşet PMI baskısının Haziran ayında 53’ten 52’ye düşmesi bekleniyor. Piyasa katılımcıları Ödenen Fiyatlar ve İstihdam Bileşenlerine çok dikkat edeceklerdir. Rapor, Temmuz ayında İstihdam Endeksi’nin 50’nin altında kalmasıyla fiyat baskılarının hafiflediğini ileri sürerse, dolar talep bulmakta zorlanabilir. Öte yandan, Ödenen Fiyatlar Endeksi’nde beklenmeyen bir artış ve imalat sektöründeki istihdamın toparlanması EUR/USD’nin yukarı yönlü hareketini sınırlandırabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz