Ethereum Classic 4 ayın en yüksek seviyesinde

Önümüzdeki ay beklenen Ethereum blok zinciri birleştirmesiyle, Ethereum Classic (ETC) fiyatı bugün dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı. CoinMarketCap’e göre kripto para, 24 saatte %15 artışla 43.3 dolardan işlem görüyor.

Peki nedir bu Ethereum Classic (ETC)?

Ethereum Classic, Vitalik Buterin ve Gavin Wood tarafından ortaklaşa kurulan Ethereum blok zincirinin sert çatalından doğdu. Hard fork, zincirde geriye dönük uyumlu olmayan bir değişiklik içeren büyük bir protokol yükseltmesidir. 2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum blok zinciri, DAO’su 50 milyon dolara saldırıya uğradıktan sonra 2016’da iptal edildi ve yeniden başlatıldı. O zaman, bu karar Ethereum topluluğu içinde bir bölünmeye neden oldu.

Gerçekten de bazıları güncellemeyi desteklemedi ve orijinal blok zincirini sürdürmeye karar verdi. Bu daha sonra Ethereum Classic olarak yeniden adlandırıldı. Orijinal kodun çoğu her iki projede de bulunabilir, bu nedenle iki kanalın çok ortak noktası vardır. Aynı amaç, ilk olarak, kullanıcıların üçüncü şahısların varlığı ve sahtekarlık olmadan akıllı sözleşmeler yapmalarına izin vermektir. Blokların boyutu ve ortalama oluşturma süreleri ile madencilere verilen ödüller aksi takdirde aynıdır.

Bununla birlikte, iki proje arasındaki farklar göz ardı edilemez. Ethereum Classic (ETC) token sayısı 210 milyon dolar ile 230 milyon dolar arasındadır. Buna karşılık, Ethereum (ETH) önceden belirlenmiş bir sınıra değildir. Diğer fark, piyasa değerine dayanmaktadır. Ethereum Classic (ETC) söz konusu olduğunda, 5,771,664,856 dolar tutarındadır. Öte yandan, Ethereum (ETH) ile piyasa değeri 230 milyar dolar civarında. Bugün ETC, piyasa değerine göre on dokuzuncu en büyük kripto para birimi olarak yer alıyor.

Son olarak, Ethereum Classic, tıpkı Ethereum gibi, Proof-of-Work tipi bir protokole dayanmaktadır, ancak ikincisinin Proof-of-Stake ile birleştirilmesi, ETC tarafından ekleyecektir.

Ethereum Classic (ETC) fiyatı neden yükseldi?

Artık Ethereum ağının bir parçası olmasa da ETC, yoğun güç gerektiren Proof-of-Work’ten Proof-of- Stake’e geçişe artan ilgi sayesinde ani bir artış yaşıyor.

Kendi adına, Ethereum da 1.900 dolar sınırını geçti. ETH, kripto para birimlerinin çoğu için uygun piyasa koşullarından yararlanır. Ancak bu yatırımcı coşkusunun ana nedeni, kuşkusuz, son derece korunan The Merge güncellemesi. Bazı analistler, Ethereum Classic’in Ethereum’a olan bu yenilenen ilgiden yararlandığına inanıyor. İki proje artık uzaklaşmış olsa da, bazıları bazen bunu Ethereum’un daha ucuz bir versiyonu olarak görüyor.

Yukarıda The Merge güncellemesinin iki zincir arasında bir boyut farkı yaratacağını gördük: Ethereum, Proof-of-Work’te kalırken, Ethereum Proof-of-Stake’e geçecek. Bu, madenciliğin bu blok zincirinde duracağı anlamına gelir. Bu olayın küçükler üzerinde güçlü bir etkisi olacağını söylemek yeterli. Bu birleşme yaklaşırken, Ethereum topluluğunun bazı üyeleri, Proof-of-Work yaklaşımını korumak için Ethereum blok zincirinin başka bir hard forkunu yürütüp yürütmemeyi bir kez daha tartışıyorlar.

Son olarak, birçok madenci faaliyetlerine devam etmek için Ethereum Classic’e yönelmek istiyor gibi görünüyor. Bu nedenle, birleşmeye kadar ETC’nin evrimini ve bu büyük ve uzun zamandır beklenen olayın kripto para biriminin fiyatı üzerindeki etkisini takip etmeye devam ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz