Algorand (ALGO) Coin Nedir ?

Blok Zinciri Teknolojisi ne kadar gelişen ve ileri teknolojik yapıları kullansa da her sistem gibi içerisinde yapısal sorunlar bulundurabiliyor. Önde gelen popüler kripto para birimlerinin dahi sorunu olan oldukça düşük hızda gerçekleşen işlemler ve kripto madenciliğin fahiş maliyetleri gibi yapısal bozuklukları masaya yatıran Algorand, kendi geliştirici ekibi ile birlikte bu teknolojiye yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor.

Sistemsel olarak güvenli ve tam zamanlı kontrol mantığını benimseyen bu geliştirici şirket, blok zinciri platformu, performans değeri ve ağdaki total hızı iyileştirmek için dizayn edildi. Bu hedefi ve büyük idealleriyle birlikte Algorand, karşısında rakip olan dev blok zinciri teknoloji yapısı Ethereum’un yapamadıklarını yapıp, bu piyasada öncü olmak istiyor.

Hedefi ile yaptıkları arasında tutarlılık göstererek işlem ücretlendirmelerini önemli boyutlarda düşürdü. Ethereum ile kıyasıya rekabet halinde olan bu şirket, dev rakibini saf dışı ederek optimum seviyede performans sunmayı amaçlayan açık yazılıma sahip bir blok zincir teknoloji ağıdır.

Algorand, güvenli, entegre edilebilir ve yüksek performanslı blok zinciri platformunda dApp’lerin ve DeFi’nin yaratılmasını öneren açık yazılımlı bir blok zinciri yapısıdır. Bu, Algorand blok zinciri proje ekibini ve 500’ü aşkın kuruluşun isteklerini karşılayan eşsiz katman-1 akıllı kontrat özelliklerine sahip optimum verimde iş gören ve güvenlilik ana teması olan bir blok zinciri teknolojisi haline getirir.

Algorand’ın çalışmalar yaptığı alanlara örnek oluşumlardan birkaçı ise; altyapı dizimi, menkul kıymetler borsa yapısı, dijital ortamda iş gören ögeler ve çeşitli sanal dünyada olan oyunlardır.

Algorand (ALGO) Geliştirici Ekibi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Bilgisayar Bilimi alanında profesörlük yapan olan Silvio Micali yönetiminde kurulan Algorand, geliştiricisinin bu alanda en iyi ve tecrübeli bilir kişi olmasında ötürü epey iddialı durumda. Öyle ki Silvio Micali, 2012 senesinde, şifreleme teknikleri, blok zinciri, kripto para platformları ve elektronik ortamda oluşan ve kullanılan para alanındaki çığır açan dokunuşlarından ötürü Turing Ödülü’ne layık görülmüştür.

Bu gelişmelerden ve Algorand kurulumundan sonra MIT’de profesörlük yapan Nickolai Zeldovich’i de özelleştirilmiş servisleri test etmek için ekibine dahil etti. Yaratılan yeni blok zinciri platformunu varyasyonlar halinde test etmiş, başarılı olmuş ve bu başarı karşılığında takvimler 2017 yılını gösterdiği zaman Algorand şirketi kuruldu.

Algorand (ALGO) Çalışma Prensibi ve Özellikleri

Pixel, Proof-of-Stake blok zincirlerinde özel bilgileri güvende tutmak için oluşturulmuş, eşleştirme altyapılı, çoklu yapılar içeren bir konsensüs ağ platformudur. Bant boyutu israfını, saklama alanı kullanımını ve dahası düğümlerin ihtiyaç olarak gördüğü yapı kuvvetini de en aza indirger.

Piksel garantisi geleceğe yatırım olarak güvenlidir ve blok zincirlerine karşı oluşum gösteren siber saldırıların önüne geçmek için anlaşanlar farklı şifreleme konseptlerinin değişimine tanık olur, bu gelişmeler devamında ise eskiden kullanılan blok yapılarında yeni şifreleme durumları olamaz.

Vault, blok zinciri evrenindeki kripto para biriminin hemen geri alınmasının önüne geçen bir güvenlik sistem yapısıdır.

Herhangi bir cüzdandan kripto para birimini alabilmek için, katılımcıların, tahmin edilebilen bekleme süreci çevresinde işlem oluşumu biterken bir istekte ısrarcı olmaları gerekmektedir. Bekleme süresi süresince, para kullanım isteği bir kurtarım şifrelemesi aracılığıyla yok edilebilir.

Algorand blok zinciri, sadece olmazsa olmaz imza durumuna hakim bloğu onaylar; bu sebepten ötürü Algorand blok zincirindeki bütün yapılan faaliyetler tam sonuçlu ve kayıt altındadır.

Bu yapı sayesinde, aynı durumdaki iki farklı sistemin bir yapı dizinine tutunabildiği veri kanıtı blok zinciri yapılarının hepsinde görülen bir varyantı olan çatallanmanın önüne geçer. Bu oluşum sayesinde, olunan konumdan bağımsız olarak aynı zaman diliminde sadece bir tek Algorand zinciri oluşum gösterebilir.

Algorand’ın bir diğer bloğu seçen kişiye ait düğümleri veya katılımcıları yoktur; bu durumun karşılığında, kullanıcılar Algorand’ın oy birliği esaslarına dahil olmak için devamlı olarak düzensiz bir biçimde ve gizlilik esası yoluyla belirlenir.

Bu sayede, Algorand blok zincirindeki bütün yapılar, bir diğer kullanıcı topluluğunu ortaya çıkararak blok zinciri kabulündeki kullanıcıları ön görmeyi inanılmaz halde olanaksız duruma getirir. Bütün blok topluluğu belirlenmesi için kullanıcılar farklı hale geldiğinden, blok yapıları olası saldırılara karşı son derece faal bir biçimde güvende tutar.

Algorand, bir diğer blok iş yapan optimum seviyede oy birliğine ulaşabilen tam performanslı bir konsensüs protokolü kullanır.

Token Olarak ALGO

Aynı Ethereum gibi, Algorand da simgesel tokeni olan Algo’da çeşitli meblağlar alıyor. Bu yüzden, Algorand ağında iş gören yapılar ve akıllı kontratlar, Algo tokeni aracılığıyla noktalanır.

Algorand blok zinciri platformu, 2019’daki tanıtım toplantısının ardından global seviyedeki benzetimlerden faydalanıyor. Algorand’ın blok zinciri sayesinde, birçok yapılanma süreci geçiren şirketler sırayla NFT Pazar piyasası oluşturdu.

Bu sektörde yeni ve tecrübe eksikliği yaşayanlar, dev kurumlar, DeFi ve fintech’ler içinde olmak üzere çok sayda şirket oluşumu Algorand sistem yapısını tercih ediyor.

ALGO Coin Hangi Borsalarda ,şlem Görmektedir ?

Algorand hali hazırda şimdi Binance, Coinbase, Kraken, Huobi vb. gibi dev kripto para borsalarında yer alıyor. Algo coin fiyatı şuanda 1.5 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Ayrıca, Ethereum, Polkadot, Solana, Tezos ile Cosmos gibi popülaritesi belirli bir seviyenin üstünde işlem gören tokenlerle, Algorand’a kıyasıya çetin bir rekabet içindedir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz