ECB Konseyi enflasyon konusunda çok endişeli

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyeleri, enflasyonun yüksek bir seviyede sabitleneceğinden giderek daha fazla endişe duyuyor gibi görünüyor, bu risk, başlangıçta açıklanandan daha yüksek bir faiz artışını haklı çıkarmak için yeterince önemli kabul ediliyor.

Perşembe günü. ECB, 20 Temmuz’da faiz oranlarını 50 baz puan artırarak, bankanın Haziran ayında açıkladığı çeyrek puanlık artışın üzerinde bir artışa imza attı.

Tutanaklarda, “Enflasyonist baskılar daha güçlü görüldü” denildi. “Enflasyon beklentilerini sabit tutmak, kötüleşen enflasyon beklentileri karşısında Yönetim Konseyi’nin kararlı adımlarına bağlıydı.”

Durgunluk riski artıyor olsa da, enflasyonun çift hanelere yaklaşması ve enerji fiyatlarının daha da artması nedeniyle kurumun önümüzdeki ay faiz oranlarını tekrar 50 baz puan artırması bekleniyor.

Avrupa’da, enerji sektörü (%+1,46) ve temel kaynaklar sektörü (%+0,82), arz üzerindeki korkulara yanıt olarak en güçlü artışları kaydetti. TotalEnergies %1,79, BP %1,91 artarken, ArcelorMittal %1,41, Anglo American %1,09 ve Glencore %1,34 arttı.

Döviz piyasasında Euro seans sırasında kısa bir süreliğine Amerikan para birimi ile paritenin üzerinde 1,001 dolardan yükseldi ve kazanımlarını 0,9984’e düşürdü. Avrupa para birimi, Almanya’da Ifo iş ortamı endeksinin yayınlanmasından özellikle yararlandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm gözler Perşembe günü merkez bankacıları konferansının açılacağı Jackson Hole’da. Amerikan merkez bankası başkanı Jerome Powell’ın Cuma günkü konuşması, yatırımcıların ekonomik durumdaki bozulma riskinin artması bağlamında kredi maliyetinde gelecekteki artışın boyutu konusunda bölünmüş durumda oldukları için merakla bekleniyor. Fed yetkilisi Raphael Bostic, Eylül ayında 50 veya 75 baz puanlık bir faiz artışı konusunda ayrıldığını söyledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz