ECB enflasyon tahminlerini yeniden yükseltti

Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü enflasyon tahminini yeniden yükseltirken, 2023 büyüme tahminini Ukrayna’daki savaşın ekonomik aktivite ve fiyat üzerindeki etkisini dikkate alarak düşürdü.

Şimdi, enflasyonun bu yıl euro bölgesinde, Haziran ayındaki %6,8’lik tahmine kıyasla ortalama %8,1 olmasını bekliyor. 2023 için tahmin %5,5’e ve 2024 için tahmin %2,3’e yükseltildi, bu nedenle hala %2 olarak belirlenen hedefin üzerinde.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), faizi 75 baz puan artırdı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü faiz oranlarını benzeri görülmemiş dörtte üç oranında artırdı ve önümüzdeki aylarda daha fazla artış beklediğini ve durgunluk riskine rağmen enflasyonla mücadeleye öncelik verdiğini söyledi.

Temmuz ayında kararlaştırılan kilit faiz oranlarındaki yarım puanlık artışın ardından, birkaç hafta önce negatif olan mevduat faiz oranı %0,75’e, refinansman oranı ise 2011’den bu yana en yüksek seviyesi olan %1,25’e yükseltilmiştir.

ECB Yönetim Konseyi bir basın açıklamasında, Aralık ayında olduğu gibi Ekim ayında da daha fazla artış beklendiğini açıkladı.

Euro bölgesinde enflasyon geçen hafta yayınlanan Eurostat’ın ilk tahminine göre Ağustos ayında %9,1’e ulaştı, tek para biriminin oluşturulmasından bu yana en yüksek seviyesi ve sözde çekirdek enflasyon %4,3 ile iki katından fazla. ECB’nin hedefi, enerji fiyatlarındaki artışın kademeli olarak ekonominin geri kalanına yayıldığının bir işareti.

Yönetim Konseyi’nin birkaç üyesi, son haftalarda, piyasaların kademeli olarak bütünleştiği hipotezini bir puanın dörtte üçü artırmanın tavsiye edilebilirliği üzerine bir tartışmadan yana olduklarını ifade etmişti.

Döviz piyasasında Euro, ECB’nin 1.0011 dolarda yaptığı açıklamaların ardından neredeyse sabit kaldı. Aynı zamanda, tüm euro bölgesi için bir gösterge olan on yıllık Alman devlet tahvillerinin getirisi %1,604’e yükseldi ve borsada EuroStoxx 50 endeksi %0,26 kaybetti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz