Dünyanın ilk NFT sanat müzesi Seattle’da açıldı

Dünyanın ilk kalıcı NFT sanat müzesi, blok zinciri tabanlı dijital sanatı Seattle’da açıldı.

Değiştirilemez tokenlar (NFT’ler), NFT sanat eserlerinin milyonlarca dolara satılmasıyla son zamanlarda popülaritesi patlayan bir tür dijital varlıktır. NFT’ler, ağa bağlı bilgisayarlarda tutulan işlemlerin bir kaydı olan bir blok zincirinde bulunur.

Halkı dijital sanat için yeni pazar hakkında eğitmeyi hedefliyor

14 Ocak’ta kapılarını açan müze, sanatçılara, yaratıcılara ve koleksiyonerlere NFT’lerini fiziksel bir ortamda sergilemeleri için bir çıkış noktası sağlarken, halkı dijital sanat için bu oldukça yeni pazar hakkında eğitmeyi hedefliyor.

Seattle NFT Müzesi’nin kurucu ortağı ve küratörü Jennifer Wong, “Bu tür sanatlara aslında yavaşladığınız, tüm detayları gördüğünüz bir şekilde bakabilmenin etkisini gerçekten fark ettik” dedi.

Kendi NFT’lerinizi nasıl oluşturabilirsiniz ? En iyi platformlar

Yerel dijital sanatçı Maksim Surguy, müzenin 16 Nisan’da NFT olarak satılan, ancak fiziksel olarak da basılabilen tasarımlarının yer aldığı ‘İklim Sohbeti’ sergisinin açılışına katıldı.

Seattle’ın teknoloji endüstrisinde çalışan ve kripto tabanlı sanata girişen Surguy, “Önceden, dijital bir sanat eseri veya fiziksel bir sanat eseri yaparsanız, resmi kimin görebileceği veya ona nasıl sahip olabileceği konusunda birçok sınırlama vardı” dedi. 

İrlanda merkezli Research and Markets firmasının Mart ayı raporuna göre, küresel NFT pazarının 2022’de 21 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Müzenin kurucularından Peter Hamilton, “Bir NFT gerçekten sadece bir tür varlığın sahipliğini belirten bir sözleşmedir” dedi. “Bu tokenlar temelde bu seri numarasının bu sanat eserine ait olduğunu söyleyen bir sözleşmedir ve bu tokena sahipseniz, hak sahibi sizsiniz.”

Müzenin yıl boyunca planlanmış bir programı var.

Hamilton, “Bu müzenin eğitim bölümünün ne kadar önemli olduğunu yeterince vurgulayamıyorum” dedi. “İnsanları bir araya getirmeye ve NFT’lerin değerinin ne olduğunu görmelerine yardımcı olmaya ve insanların blok zincirinin ne olduğu ve faydasının ne olduğu konusunda perdeyi biraz geri çekmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here