Dolar yirmi yılın en yüksek seviyelerine çıkıyor

Artan ABD Hazine getirileri ve Çin’de sıkılaşan karantinanın doların güvenli liman çekiciliğini artırmasıyla birlikte dolar Pazartesi günü yirmi yılın en yüksek seviyelerine tırmandı.

Başlıca para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında Dolar, Temmuz 2002’den bu yana ilk kez 104,19’u aştı ve bu yılki yaklaşık %9’luk artışını artırdı. Doların yükselişine ABD Hazine tahvillerinin amansız yükselişi yardımcı oldu.

Pazartesi günü, on yıllık gösterge borcun getirileri Kasım 2018’den bu yana ilk kez %3,18’e ulaştı. Son iki ayda ikiye katlandılar.

Mevcut yürüyüş döngüsünde ABD faiz oranlarında zirve 2023’ün ortalarında %3,5 civarında görülse de, Federal Rezerv’in faiz artırım döngüsünün hızı İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’ndaki emsallerinden çok daha yüksek.

Politika yapıcıların son zamanlardaki şahin yorumlarının, Avrupa’da öngörülen faiz artışlarının ABD’yi büyük bir farkla geride bırakmasına rağmen, yatırımcıları faiz oranlarını yeniden fiyatlandırmaya başlamaya teşvik ettiği Euro bölgesinde bu açıkça görülüyor.

Para piyasaları, Amerika Birleşik Devletleri’nin yılın geri kalanında faiz oranlarını 200 baz puan daha artırarak gösterge oranlarını yaklaşık %3’e çıkarmasını beklerken, ECB tarafından öngörülen 92 baz puanlık artış gösterge mevduat faizini pozitif bölgeye taşıyacaktır.

Fed geçen hafta gösterge fon oranını 50 baz puan artırdı ve güçlü istihdam verileri, Çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon rakamlarının bir sonraki yukarı yönlü sürpriz riski olarak odak noktası olmasıyla birlikte, daha büyük artışlara yönelik bahisleri güçlendirdi.

Kripto para birimleri, riskli varlıklardan gelen aceleyle hırpalandı ve Bitcoin hafta sonu kayıplarını artırdı ve yılın en düşük seviyelerine doğru ilerliyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here