Dolar toparlanması güçlenirken EUR/USD 0.9950’ye düştü

EUR/USD, erken Avrupa ticaretinde kayıplarını 0.9950’ye doğru genişletiyor. Yatırımcılar, yaklaşan durgunluk riskleri arasında agresif Fed’in sıkılaştırma bahislerini yeniden değerlendirirken, ABD dolarının toparlanması ivme kazanıyor.

Dört saatlik grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50’nin altına düştü ve son dört saatlik EUR/USD mumu 100-dönem ve 20-dönem SMA’larının altında kapanarak düşüş eğilimini vurguladı.

0.9950 (bir haftalık aralığın alt sınırı, statik seviye) ilk destek olarak görülüyor. Bu seviye dirence dönüşürse EUR/USD 0.9900 (psikolojik seviye) ve 0.9865’e (6 Eylül’ün en düşük seviyesi) doğru kayabilir.

Yukarı yönde, 1.0000 (psikolojik seviye, 100 dönem SMA) önemli bir direnç oluşturuyor. Paritenin bu seviyenin üzerinde istikrar kazanması gerekiyor. Bu durumda, 1.0030/40 (en son yükseliş trendinin 50-dönem SMA’sının Fibonacci %50 düzelmesi) ve 1.0070 (200-dönem SMA, Fibonacci %38.2 geri çekilmesi) hedeflenebilir.

Küresel bir resesyona ilişkin artan korkular ve artan jeopolitik gerilimler

Hafta sonu öncesinde, Michigan Üniversitesi’nin Eylül ayı Tüketici Duyarlılığı Anketi, tüketicilerin bir yıllık ve beş yıllık enflasyon beklentilerinin sırasıyla %4.6 ve %2.8’e düştüğünü gösterdi. Dolar bir miktar zayıflamış olsa da, bu rakamların Fed’in faiz kararının piyasa fiyatlaması üzerinde önemli bir etkisi olmadığı görülüyor. CME Group FedWatch Tool’a göre, ABD merkez bankasının Çarşamba günü politika faizini 100 baz puan artırma olasılığı %20’dir.

Küresel bir resesyona ilişkin artan korkular ve artan jeopolitik gerilimler Pazartesi günü erken saatlerde piyasanın ruh halini etkiliyor. Hafta sonu ABD Başkanı Joe Biden, ABD ordusunun Çin tarafından işgal edilmesi durumunda Tayvan’ı savunacağını söyledi. Bu açıklamaya cevaben Çin Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Pekin’in “buna esefle karşı olduğunu ve buna şiddetle karşı çıktığını ve sert beyanlarda bulunduğunu” söyledi.

Riskten kaçınan piyasa ortamını yansıtan ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemleri %0,7 ile %0,9 arasında düştü. Açılış zilinin ardından Wall Street’in ana endekslerinin ağır kayıplar yaşaması durumunda, dolar gücünü koruyabilmelidir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz