Dolar Endeksi 5 yılın zirvesini gördü

Fed’in önümüzdeki hafta faiz oranlarını artırması beklenmeden önce dolar Çarşamba günü beş yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, Rusya’nın bölgenin bazı bölgelerine gaz arzını kesmesinin ardından euro büyüme endişeleriyle zayıfladı.

Dolar, ABD merkez bankasının emsallerinden daha şahin olacağı beklentileriyle yükseldi. Fed’in 3-4 Mayıs’ta yapacağı toplantı ile Haziran ve Temmuz aylarında faiz oranlarını 50 baz puan artırması bekleniyor.

Avrupa, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkileriyle mücadele ederken ve Çin, COVID-19’un yayılmasını engellemek için karantinaları yürürlüğe koyarken, dolar da küresel büyüme endişelerinden yararlandı.

Rus Gazprom, ruble olarak ödeme yapmamaları nedeniyle Çarşamba günü Polonya ve Bulgaristan’a gaz tedarikini durdurdu ve Moskova’nın Ukrayna’yı işgali için uygulanan Batı yaptırımlarına yanıt olarak Avrupa ile ekonomik bir savaş başlattı.

Çin’in büyümesine ilişkin endişeler dolara olan talebi artırdı ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisine daha fazla maruz kalan diğer ülkelerin görünümünü daha da olumsuz etkiledi.

Pekin, COVID-19 için toplu testleri hızlandırırken, Şanghay’ın finans merkezi yaklaşık bir aydır sıkı bir şekilde kilitleniyor.

Dolar endeksi 103.05 ile Ocak 2017’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Euro %0,83 düşüşle Mart 2017’den bu yana en düşük seviye olan 1,0549$’a geriledi. Tek para birimi Nisan ayında şimdiye kadar %4,7 düştü ve yedi yıldan fazla bir sürenin en kötü aylık kaybına doğru ilerliyor .

Almanya ekonomi bakanlığı Çarşamba günü, 2022 için ekonomik büyüme tahminini, bu yılki %3,6’lık büyüme tahmininden %2,2’ye düşürdü. Fransız tüketici güveni de Nisan ayında beklenenden fazla düştü.

Güçlenen dolar, güvenlik akışlarından ve politika değişikliği riskine karşı konumlandırmadan bir miktar destek gören yen için sıçrama girişimini de köreltti. Yen geçen hafta 20 yılın en düşük seviyesi olan 129.4’ü gördükten sonra dolar karşısında en son 128.09’da işlem gördü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here