Dolar bir ayın en düşük seviyesine gerilerken altın yeniden parlıyor

Altın fiyatları, ABD dolarındaki zayıflık ve ekonomideki büyüme endişelerinin metali yükseltmesiyle Pazartesi günü yükseldi, ancak verimsiz külçe pozitif Hazine getirilerinin daha önceki bazı kazanımlarını azalttı.

Spot altın, %0,6 artışla ons başına 1,855,87 dolara yükseldi. Fiyatlar %1’in üzerinde yükseldi ve seansın başında 1.865.29 dolar ile 9 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD altın vadeli işlemleri %0.7 artışla 1.854.10 dolara yükseldi.

Altın, enflasyona karşı bir önlem olarak görülse de, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artıran yükselen ABD faiz oranlarına karşı oldukça hassastır.

Dolar bir ayın en düşük seviyesine geriledi

ABD Hazine getirileri yükseldi, ancak dolar bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Daha zayıf bir dolar, altını diğer para birimi sahipleri için daha ucuz hale getirir.

ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günü yayınlanacak Mayıs ayı toplantı tutanakları, ABD merkez bankasının faiz oranlarını ne kadar agresif bir şekilde artırmayı planladığına dair işaretler için yakından incelenecek.

Spot gümüş %0.4 artışla ons başına 21.84 dolar, platin %1.3 artışla 967.84 dolara ve paladyum %2.4 artışla 2.010.69 dolara yükseldi.

Dünyanın en büyük paladyum üreticisi olan Rus Nornickel, küresel paladyum piyasası açığının 2022’de 100.000 troy ons seviyesinde olmasını bekliyor ve Şubat ayındaki tahminini düşürüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz