Cardano Vasil Hard Fork ile neler değişecek?

Ethereum Merge güncellemesi sonrası, ağı için büyük bir güncelleme yapma sırası Cardano’ya (ADA) geldi. Vasil olarak adlandırılan bu hard fork, sonunda 22 Eylül Perşembe günü başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Böylece Cardano daha ölçeklenebilir, daha ucuz ve daha verimli hale gelmelidir.

Cardano (ADA) güncellemesini başlattı

Birkaç ertelemeden sonra, Cardano Vasil Hard Fork nihayet 22 Eylül Perşembe günü başladı. Cardano’nun ana şirketi Input Output (IOHK), Vasil güncellemesinin ağa başarıyla yayıldığını duyurdu.

Cardano (ADA), özellikle Ethereum’un ortak yaratıcısı Charles Hoskinson tarafından geliştirilen merkezi olmayan açık kaynaklı bir blok zinciridir. Yazma sırasında, ADA coin, piyasadaki en büyük kripto para birimleri sıralamasında 8. sırada yer alıyor.

Son tarihi 2 Eylül’de açıklanan güncelleme, nihayet The Merge güncellemesinden tam bir hafta sonra gerçekleşti. Akıllı sözleşmelerin uygulanmasından bu yana keskin bir şekilde artan işlem ücretlerini azaltarak Cardano’nun işlevselliğini önemli ölçüde iyileştirmesi gerekiyor.

Bu etkinliğin adı, 2021’de ölen Cardano topluluğundan eski bir geliştirici olan Vasil Dabov’a bir övgüdür.

Vasil Hard Fork sonrası Cardano (ADA) nasıl olacak?

Beş gün süren bu güncelleme süreci 27 Eylül’de sona ermelidir. Cardano Vakfı CEO’su Frederik Gregaard’ın açıkladığı gibi, son adım, akıllı sözleşmelerle ilgili işlevleri iyileştirmesi gereken Plutus komut dosyası dilinin yükseltilmesi ve Cardano ağında uygulanması olacaktır:

“Vasil, halihazırda güçlü bir akıllı sözleşme platformuna daha fazla verimlilik katan Plutus V2 ile Cardano’nun akıllı sözleşme yeteneklerini geliştirecek.”

Somut olarak, Plutus bir kez güncellenip dağıtıldığında, Cardano’da daha az kodla akıllı sözleşmeler yazmak mümkün olacak. Böylece, ağın her bloğuna daha fazla sayıda akıllı sözleşme entegre edilebilir ve bu da işlem maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

Başka bir deyişle, Cardano Vakfı, bu ağ güncellemesinin, Cardano üzerinde merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) oluşturmaya giderek daha fazla geliştirici çekmesini bekliyor. Ancak, bu yeni olanaklardan tam olarak yararlanmak için 27 Eylül’e kadar beklemeniz gerekecek.

Cardano (ADA) Vasil Hard Fork sonrası fiyat tahminleri ve yorumlar

Bu güncellemenin başarısının duyurulmasından sonraki birkaç saat içinde ADA coin fiyatı, %5,2’lik önemli bir artış kaydetti. Ancak fiyatı, şu anda güçlü bir düşüş eğiliminde olan piyasanın geri kalanıyla olan korelasyon hızıyla düştü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz