Borsalar durgunluk riski karşısında bitkin düşüyor

Hayal kırıklığı yaratan göstergelerin yayınlanmasının ardından Perşembe günü borsa tarafı bir eğilim göstermedi ve durgunluk riskinin hala baskı altında olduğu görülüyor.

Avrupa’da, endeksler seansın başında keskin bir şekilde düştü, ancak GMT 12:00 civarında yatırımcılar ekonomik durum hakkında daha az endişeli görünüyordu: Paris %0,46, Londra %0,08 ve Milano %0,46 aldı. Frankfurt ise %0.41 kaybetti. Zürih’te, SMI kayıplarını önemli ölçüde azalttı ve %0.43 daha düştü.

Çarşamba günkü küçük bir düşüşün ardından Wall Street vadeli işlemleri Dow Jones için %0,58’den Nasdaq için %1’e yükselen bir açılışa işaret etti.

S&P Global’in bileşik PMI endeksleri, Haziran ayında euro bölgesindeki ekonomik aktivitenin 16 ayın en düşük seviyesindeki büyümesinde keskin bir yavaşlama olduğunu ortaya koydu.

Düşüşün ardından Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq fiyat tahmini

Bu yayınların ardından, euro dolar karşısında %0,61 ve sterlin %0,37 değer kaybetti, sırasıyla bir euro için 1,0505 dolar ve bir pound için 1,2224 dolardan işlem gördü.

İstatistikler, artan küresel ekonomik durgunluk korkularının ortasında ve Federal Rezerv başkanı Jerome Powell’ın ABD ekonomisi için yumuşak bir inişin “çok zor” olacağını ve bir durgunluğun “kesinlikle bir olasılık” olduğunu kabul etmesinden bir gün sonra geldi.

Jerome Powell’ın ABD Kongresi’ndeki duruşması bu Perşembe günü devam ediyor.

Diğer önde gelen ekonomistler, “önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde kaçınılmaz” olduğunu söyleyen eski New York Fed Başkanı Bill Dudley de dahil olmak üzere bir durgunluğa güveniyorlar.

Bugüne kadarki son parasal karar olan Norveç Merkez Bankası, Perşembe günü kilit faiz oranını 0,5 puan artırarak %1,25’e yükseltirken, gelecekte parasal sıkılaştırmanın hızlanmasını önerdi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz