BlockWallet : Gizlilik Odaklı Web3 Cüzdanı

BlockWallet, Google Chrome, Brave, Microsoft Edge ve Opera için bir web tarayıcı uzantısı olarak erişilebilen gizliliği artırılmış Web3 cüzdanını piyasaya sürdü. BlockWallet, Ethereum, BNB Chain, Avalanche, Fantom ve Polygon blockchain platformlarını destekler.

BLANK Token Nedir ?

BlockWallet’in arkasındaki fikir, kullanıcılar tarafından beklenen temel işlevselliği korurken gizliliği koruyan bir Web 3.0 cüzdanı sağlamaktır. Cüzdan ayrıca gözetim altında değildir, bu da kullanıcıların kendi özel anahtarlarını yönettikleri anlamına gelir. BlockWallet ekibi ayrıca, sahipleri için ücret indirimleri, token ödül kampanyaları, likidite sağlayıcıları için ödüller ve daha fazlasını içeren birden fazla yardımcı program içeren BLANK adlı bir token yayınladı.

Gizlilik Odaklı Web3 Cüzdanı Neden Önemli ?

Web3, interneti nasıl kullandığımız konusunda bir devrim olarak nitelendirilse de, bugün kullandığımız çoğu blok zincirinin ciddi gizlilik sorunları var. Ethereum gibi blok zincirleri tamamen şeffaf defterlere sahiptir ve bu da kendi avantajlarına sahiptir. Halk, zincir içi ekonomiye ilişkin eşi görülmemiş düzeyde erişebilir ve DeFi protokolleri, NFT pazarları ve diğer dApp’ler üzerindeki etkinliği hassas bir şekilde analiz edebilir.

Öte yandan, kullanıcıların çok fazla mahremiyeti yoktur. Kripto para adresleri takma ad olsa da, bu onları gerçek dünya kimliklerine bağlamanın imkansız olduğu anlamına gelmez. Bu gibi durumlarda, belirli bir adresle ilişkili tüm zincir içi faaliyetler mükemmel bir şekilde izlenebilir olduğundan, kullanıcılar finansal gizliliklerinin büyük bir ihlaline maruz kalabilirler. 

Trust Wallet (TWT) nasıl kurulur ve kullanılır ?

BlockWallet, kullanıcılarının gizliliğini çeşitli yöntemlerle geliştirir. Cüzdan, merkezi olmayan uygulamalarla etkileşim kurarken kullanıcının IP adresini ve diğer meta verilerini ifşa etmeyen bir proxy hizmetine sahiptir. Ethereum kullanıcıları, fonları karıştırmak ve izlemeyi zorlaştırmak için akıllı bir sözleşme kullanan BlockWallet’in zk-SNARKs destekli Gizlilik havuzlarından yararlanabilir. 

BlockWallet’in CTO’su Iman Hossini, projenin gizlilik odaklı yaklaşımı hakkında şunları söyledi: 

“Kullanıcılar Web3 ile etkileşime girdiğinde, önemli riskler oluşturuyor çünkü artık finansal veriler de kullanıcıya bağlı. Web3’ü oluştururken, eskisi gibi aynı hataları yapmamalı, gerçekten özel bir Web3 deneyimi yaratmayı hedeflemeliyiz. BlockWallet lansmanı bu hedefe doğru atılmış önemli bir adım.”

BlockWallet’in lansmanı, 2.000’den fazla topluluk üyesinin katıldığı ve deneyimleri hakkında geri bildirim sağladığı bir beta test döneminin hemen ardından geldi. Kasım 2021’de BlockWallet ekibi, cüzdandaki kritik hataları tespit eden kullanıcılara 150.000 dolara kadar ödül sunan bir hata ödül programı başlatmak için Immunefi platformunu kullandı. 

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here