Bitcoin sahipliği artarken, Hisse Senetleri ve Altın büyük ölçüde durgun kalıyor

İlk Bitcoin’in çıkarılmasından bu yana sadece 13 yıl içinde, dünyanın en büyük piyasa değerli kriptosu, özellikle genç yatırımcılar arasında en popüler yatırım seçeneklerinden biri haline geldi. Tanınmış zincir analisti Willy Woo kısa süre önce 1 milyondan fazla Twitter takipçisine Bitcoin (BTC) sahipliğinin 2019’dan bu yana üç kattan fazla arttığına dikkat çekti ve ABD’li yatırımcıların hisse senedi ve altın satın alma payının aynı dönemde neredeyse değişmediğini kaydetti.

Kıymetli metal yatırımlarına odaklanan bir araştırma firması olan Gold IRA Guide’a göre, Eylül 2020’de ankete katılan yatırımcıların %10,8’i altın tuttu, Ekim 2019’a göre %10’luk bir düşüş. Ankete katılan ABD’li yatırımcıların daha yüksek bir yüzdesinin altına göre gümüşe sahip olduklarını söylediğini belirtmekte fayda var. Ayrıca değerli madenlere sahip olan yatırımcıların çoğunluğu hem altın hem de gümüş tuttuklarını söyledi.

Amerikan analitik ve danışmanlık şirketi Gallup’a göre , ABD’deki hanelerin %56’sı 2021’de bir miktar hisseye sahip olduğunu bildirdi. Önde gelen anket şirketi, hisse senedi sahibi Amerikalıların payının 2009’dan beri durgun kaldığını kaydetti. Gallup, “2021’de, hisse senedi sahibi olma yüzdeleri, 100.000 ABD Doları veya daha fazla kazanan hanelerdeki yetişkinlerin %89’u ile 40.000 ABD Dolarından az kazanan hanelerdeki yetişkinlerin %24’ünün en düşükleri arasında değişiyor” dedi.

Dünyanın en büyük kripto varlık yönetimi şirketi olan Grayscale Investment, 2021’in sonunda, ankete katılan yatırımcıların yaklaşık %26’sının Bitcoin’e sahip olduğunu gösteren bir çalışma yayınladı. Belki daha da önemlisi, kriptoya olan ilginin 2019’dan bu yana %20’nin üzerine çıkarak %59’a çıkması. Ayrıca çalışma, Bitcoin sahiplerinin yarısından fazlasının son 12 ayda yatırım yapmaya başladığını gösterdi.

Belirli emtia fiyatlarının onlarca yılın en yüksek seviyelerine ulaşmasına neden olan artan ekonomik ve jeopolitik gerilimlere rağmen, Bitcoin’in 2021’de diğer tüm büyük varlık sınıflarından daha iyi performans gösterdiğini belirtmekte fayda var. Ayrıca, çalkantılı yıla rağmen, altın ve gümüş gibi geleneksel güvenli liman varlıkları 2021’de sırasıyla %3,6 ve %11,7 düşüşle sona erdi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here