Bitcoin madenci kapitülasyonu 2018 ayı piyasası seviyelerine ulaştı

Bitcoin geçen hafta 17.600 dolara düştü ve yatırımcılar üç acımasız günde 7,3 milyar doların üzerinde kaybetti. Glassnode verileri, uzun vadeli yatırımcıların dönem boyunca 178 binden fazla Bitcoin sattığını gösterirken, satışların 555.000 BTC’nin üzerinde olduğunu gösterdi.

Büyük düşüş sırasında daha fazla sattığı gösterilenler arasında madenciler de var.

Madenciler büyük satıcılar arasında

Salı günü, Kanada merkezli Bitcoin madencilik firması Bitfarms, “HODL stratejisini ayarladığını” duyurdu. Basitçe, madenci, bir krediyi geri ödemek ve bilançosunu güçlendirmek için geçen hafta elindeki Bitcoin’i (3.000 BTC’nin üzerinde) sattı.

Madencilik şirketinin satışı net 62 milyon dolar, Bitcoin başına ortalama fiyat 20.600 dolar. Madenciler, biriktirdikleri büyük holdingler nedeniyle BTC fiyatlarını önemli ölçüde etkileyebilir. Bu Bitcoin HIDLers grubu arasındaki kapitülasyon, geçmişte fiyatları etkilemiştir.

Bitfarms’ta olduğu gibi, diğer madenciler bu son birkaç ayı agresif bir şekilde sattı.

Zincir üstü veriler, madenci kapitülasyonunun 2018-2019 seviyelerine ulaştığını gösteriyor

Glassnode’a göre, üretim maliyetleri arttıkça bile azalan gelirler nedeniyle madenci kapitülasyonu arttı. Analitik platformu, bazı madencilerin çevrimdışı olduğunu ve aynı zamanda BTC sattığını gösteren piyasa verilerine işaret ediyor.

15 Haziran’da veriler, madencilerin borsalara rekor 88.000 BTC gönderdiğini gösterirken, madenci hazinelerinden çıkış son zamanlarda yedi günlük hareketli ortalama 9.000 BTC’ye yükseldi.

Madencilerin çok yüksek kaldıraçlı olmaları nedeniyle faiz ödemelerini karşılamaları gerektiğinden veya elektrik maliyetlerini ödemeleri gerektiğinden, boğa piyasalarında birikim yapmaları ve ayı piyasalarında satış yapmaları tipiktir. Glassnode, en son zincir içi raporunda, bu pazardaki madenci satışlarının “ 2018-2019 ayı piyasası kapitülasyon olayıyla karşılaştırılabilir”

Özellikle, madencilik geliri, BTC’nin geçen yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseliş trendinden bu yana önemli ölçüde azaldı. Blockchain.com’daki veriler, madenci gelirinin Ekim ayında 74 milyon dolardan yaklaşık 22 milyon dolara düştüğünü gösteriyor, bu rakamlar %70’ten fazla bir düşüşü temsil ediyor.

Şu anda 20.270 dolar civarında işlem gören Bitcoin fiyatı, son boğa piyasası ATH’sinden bu yana değerinin %71’ini kaybetti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz