Bitcoin fiyatı yükselişe geçebilecek mi?

20.000 doların altına düştükten ve hatta 17.600 dolara ulaştıktan sonra Bitcoin için sırada ne var? Yokuşu tırmanabilecek mi yoksa bu yeni bir düşüşün başlangıcı mı?

Bitcoin 20.000 doların üzerine çıktı

Son haftalarda tüm piyasa kırmızıda kaldı. Bitcoin, bu bozulmuş piyasa durumunun bir istisnası değil ve geçen Kasım ayındaki ATH fiyatı olan 69.000 dolardan çok uzakta görünüyor. Haziran ayı boyunca, Bitcoin en düşük noktasında 31.000 dolardan yaklaşık %40 düşüşle 17.600 dolara düştü.

Bu nedenle Bitcoin, Aralık 2020’den bu yana ilk kez 20.000 doların altına düştü. Özellikle rekor enflasyonla birlikte bozulan makro-ekonomik durum, borsa için bu karmaşık dönemle kesinlikle ilgisiz değil.

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri, Mayıs ayında yaklaşık %8,6’lık bir enflasyon kaydetti. Piyasaları endişelendiren ve birçok yatırımcıyı satmaya iten son derece yüksek bir rakam. Ayrıca kötü haber tarafında, Coinbase gibi birçok üst düzey şirket, bu karmaşık piyasa koşulları karşısında işten çıkarmalar yapacağını açıkladı. Dünyadaki ana borsalardan biri, çalışanlarının yaklaşık % 18’ini ve ekiplerinin yaklaşık %20’sini bırakacak olan BlockFi şirketi de işten çıkarmalar yapacak.

Bitcoin için potansiyel bir dip bulundu mu?

Bitcoin, 17.600 dolara dokunduktan sonra olumlu tepki verdi ve şu anda 21.000 dolar civarında işlem görüyor. Bu toparlanmaya rağmen, birçok analist Bitcoin’in 20.000 doları tutabileceği konusunda oldukça karamsar.

Luno borsasının üst düzey bir yöneticisi şunları söylüyor:

Muhtemelen bu hareket ölü bir kedi sıçramasıdır. Bitcoin aşırı satıldı, bu yüzden bu beklenen bir sıçrama.

Ona göre, Bitcoin’in daha kalıcı bir iyileşme umuduyla günlük zaman birimlerinde 23.000 doların üzerinde kapanması gerekecek. Diğer analistler için bir dip bulmuş olabiliriz . Bitcoin Suisse direktörü Giles Keating CNBC’ye şunları söyledi:

Özellikle kaldıraç etkilerinin aşırılıklarının hariç tutulduğu bir noktaya yakınız. Dolayısıyla bu seviyelerde bir dip oluşabilir.

Hala birden fazla tasfiyeye inansa da, onun için bu düşüşün çoğu artık geride kaldı.

Bir fiyat tahmin algoritması olan Wallet Investor’a göre, Bitcoin kısa vadede yüksek oynaklık yaşayabilir. Bu algoritma, Haziran ayı sonuna kadar 17.100 dolar civarında potansiyel bir dip öngörüyor.

Ancak yine de bu göstergeye göre uzun vadeli görünüm daha iyimser. WI, Bitcoin’in önümüzdeki 12 ay içinde mevcut fiyattan neredeyse %90 artışla 37.000 dolar olacağını tahmin ediyor.

Durumun okunması karmaşık göründüğünden, kesinlikle sabırlı olmamız ve gerçek iyileşme belirtilerini beklememiz gerekecek. Birçok analist için bu seviyeler, özellikle Bitcoin üzerinde DCA uygulayan yatırımcılar için fırsat olarak görülüyor. Önümüzdeki birkaç hafta, dibe ulaşılıp ulaşılmadığını veya Bitcoin’in düşüşe devam edip etmediğini teyit edecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz