BDDK kararları sonrasında Türk Lirası güçlenecek mi?

BDDK, Cuma günü geç saatlerde şirketlere belirli bir miktarda dövizle ticari kredileri sınırlayan kararının ardından Türk lirası Pazartesi günü döviz karşısında güç kazanmaya devam etti.

Döviz kuru, bir önceki kapanışta 17.3700’den yerel saatle 10’da (07:00 GMT) 16.5870’e düştü.

Bu, 26 Mayıs’tan bu yana en düşük ABD doları/lira kuruna işaret ediyor. Cuma günü dolar/TL kurunda %2,5’lik bir düşüş gözlendi.

Euro kuru 18.3120’den 17.5095’e düşerken, İngiliz sterlini geçen haftaki kapanışta 21.3980 TL’den 20.3650 TL’den işlem gördü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararları neler?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), nakit varlığı yüksek olan şirketlere lira cinsinden kredi verilmesini yasaklayarak finansal istikrarı güçlendirmeye yönelik tedbirlerine Cuma günü de devam etti.

BDDK, bağımsız denetlenen şirketlere, toplam varlıklarının veya bir yıllık satış gelirlerinin %10’unu aşması halinde nakit olarak 15 milyon TL’yi aşan ticari Türk lirası kredi vermesini yasakladı.

Bloomberg’e konuşan konuya yakın bir kaynağa göre, 15 milyon TL’nin üzerinde dövizi bulunan ve bağımsız denetime tabi olan şirket sayısı 10 bin civarında ve etkilenecek şirket sayısı sınırlı olacak.

Kaynak, şirketlerin yabancı para cinsinden nakit varlıklarını kur korumalı mevduata veya menkul kıymete çevirerek Türk lirası krediye erişiminin mümkün olduğunu belirtti.

Türkiye’nin önde gelen işadamları derneklerinden MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, BDDK’nın bu hamlesinin piyasalara bir müdahale olarak yorumlanamayacağını, söz konusu kararın piyasalara müdahale olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi. Döviz kuruna bağlı maliyet artışları nedeniyle enflasyondaki artış.

BDDK’nın bu hamlesi ile döviz arz-talep dengesi TL lehine çok daha makul seviyelere inecek.

Bu kapsamda yer alan şirketlerin döviz varlıkları ile gerçek kişilerin döviz alımları üzerinde herhangi bir kısıtlama öngörmemekte, sadece şirketlerin TL kredilere erişimini kısıtlamaktadır, dedi. 

Döviz kuru teknik analiz

USD/TRY’nin yedi haftalık yükselen destek çizgisinin aşağı yönlü kırılması sonrasında şu anda 16.87 civarında direnç bulunuyor, ayıları 16.00 yakınlarındaki 50-DMA desteğine yönlendiriyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz