Avrupa Merkez Bankası’nın sürpriz toplantısı sonrası borsalar hareketlendi

Avrupa Merkez Bankası’nın, faiz oranlarını belirleyen Yönetim Konseyi’nin devlet tahvili piyasalarındaki son satışları görüşmek üzere planlanmamış bir toplantı yapacağını açıklamasının ardından, Avrupa hisse senetleri Çarşamba günü yükselişe geçti.

Avrupa borsaları ECB’nin sürpriz toplantısıyla yükseldi

Euro bölgesi hisseleri endeksi %1,5 yükselirken, pan-Avrupa STOXX 600 %1 arttı.

Son zamanlarda Roma’nın artan borç maliyetlerine ilişkin korkularla darbe alan İtalyan banka hisseleri, devlet tahvili getirilerinin düşmesiyle yükseldi.

Unicredit, Intesa Sanpaolo ve BPER Banca’nın hisseleri %4,3 ile %5,6 arasında yükselirken, daha geniş İtalyan bankacılık endeksi %5 yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası’nın geçen hafta zayıf ekonomilerin artan borçlanma maliyetleriyle başa çıkmasına yardımcı olmak için yeni bir araç yaratmaya gerek görmediğini açıklamasının ardından, güney Avrupa tahvil piyasalarındaki bir satışın vurduğu euro bölgesi bankalarının hisseleri, geçen hafta keskin bir şekilde düştü.

Doğrudan bilgiye sahip birkaç kaynak, ECB’nin sürpriz toplantısının 0900 GMT olarak planlandığını, ancak bir açıklamanın yayınlanıp yayınlanmayacağının henüz net olmadığını söyledi.

STOXX 600, ABD’nin agresif faiz artırımlarının dünyanın en büyük ekonomisini resesyona sürükleyeceğine dair endişelerle üç ayın yakınında kalarak Salı günü art arda altıncı kayıp seansını gerçekleştirdi.

Yükselen enflasyon, yavaşlayan Çin ekonomisi ve Ukrayna ihtilafı, küresel ve Avrupa ekonomisinin görünümünü gölgeledi ve STOXX 600’ü bu yıl şimdiye kadar yaklaşık %16 oranında düşürdü.

İsveçli tıbbi ekipman üreticisi Getinge, 2022 için satış tahminini düşürdükten sonra %15,5 düştü. Dünyanın en büyük ikinci moda perakendecisi olan H&M, üç aylık satışlarda beklenenden daha büyük bir artış kaydetmesine rağmen %4,4 düştü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz