Avrupa Komisyonu, Piyasa Değeri Büyük Stablecoin’leri Yasaklamayı Düşünüyor

Avrupa Birliği Komisyonu’nun, yakın zamanda açıklanan bir belgeye göre, stablecoin’lerin yüksek piyasa değerine ve büyük günlük işlem hacmine ulaşma yeteneğini sınırlamak istediği bildiriliyor.

AB pazarında stablecoinlerin popülaritesini sınırlamak için büyük bir hamle 

Yakın tarihli bir rapora göre, Avrupa Komisyonu, özellikle Euro olmak üzere fiat para birimlerine rakip olan stablecoin’lerin olasılığını azaltmak için somut hamleler yapmak istiyor. Avrupa Birliği’nin yürütme organı, Meta (eski adıyla Facebook) Libra stablecoin’ini piyasaya sürmeye çalıştığında ilk önerilen kuralları kullanmak istiyor. Libra daha sonra Diem olarak yeniden adlandırıldı ve bu yılın başlarında kapatıldı.

Stablecoinleri tartışan raporun içeriğine göre, çoğu Komisyon yetkilisinin, daha önce stablecoinlerin Euro’ya rakip olma veya onun yerine geçme kabiliyetini azaltmak için katı önlemler öneren Avrupa Birliği maliye bakanlarının görüşleri ile aynı fikirde olduğunu söyleyebiliriz.

Avrupa Komisyonu, arzın bir günde 200 milyon Euro’ya ve 1 milyon Euro’dan fazla işleme ulaşması durumunda, yetkililere stablecoin ihraççılarının yeni stablecoinler yaratmasını durdurma yeteneği verecek kurallar getirmeye çalışıyor. Haberi ilk kez haber yapan CoinDesk’e göre, konuya aşina olan iki kişi detayları doğruladı.

Açıklanana göre, AB ülkelerinin ulusal bakanları, ‘AB Konseyi’ adı verilen bir yapı altında, çok popüler hale gelirlerse stablecoin’leri sınırlamayı kabul ettiler.

Avrupa Birliği başlangıçta kripto düzenlemesine daha yumuşak bir yaklaşım planlıyordu. Amaç, başarılı istikrarlı paraların yeniden sınıflandırıldığını ve Avrupa Bankacılık Otoritesi tarafından gözetime tabi tutulduğunu görmekti. Büyük merkezi sabit paraları mevcut bankacılık çerçevesine entegre etme pozisyonunun Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık tarafından da tercih edildiğini belirtmekte fayda var.

Bununla birlikte, Komisyonun tutumu, Parlamento ve onların denizaşırı muadilleri tarafından tercih edilen yaklaşımdan büyük ölçüde farklıdır. Aslında, belgenin bir bölümü, Parlamento’nun, ihraççıları müşterilere bir token için başlangıçta ödedikleri her şeyi geri ödemelerini zorunlu kılmak için önerdiği yöntemin, ekonomik istikrar için ciddi bir tehdit oluşturabilecek finansal mühendislikle sonuçlanacağı konusunda uyardı.

Komisyonun konumundan, üyelerinin, bir stablecoin belirli işlem ve tedarik eşiklerine ulaştığında otomatik olarak tetiklenecek ekstra önlemler istediğini çıkarabiliriz.

Yatırımcıları korumak

Kripto Varlıklar Yönetmeliğinde Piyasa yalnızca kripto varlıklarının iyi yönetilmesini ve yatırımcılara dürüstçe verilmesini sağlayabilecek önlemlerle ilgilenmektedir. AB’nin önde gelen yürütme organı, özellikle TerraUST ve çökmekte olan sabit noktayı içeren son fiyaskoyu göz önünde bulundurarak, zorlu ekonomik koşullar karşısında istikrar ve esnekliği sağlamak için istikrarlı dijital varlıkların yeterli rezervlere sahip olduğundan emin olmak istiyor.

Tarih Tekrarı: Terraform CEO’su Do Kwon başarısız olan başka bir Stablecoin’in arkasındaydı

Son yıllarda özellikle merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründe ürün ve hizmetlere erişim aracı olarak stablecoin’ler oldukça popüler hale geldi. Stablecoin sektörü şu anda yaklaşık 167 milyar dolar seviyesinde ve dolaşımdaki tüm dijital para birimlerinin toplam değerinin %12’sinden fazlasını oluşturuyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here