Blockchain için Temel Unsur Olan Token Nedir?

Tokenlar, blok zinciri ve ademi merkeziyetçilikle ilgili tüm ekosistemin temel taşıdır. Tokenlar her şeyden önce blok zincirler, merkezi olmayan finans uygulamaları ve hatta metaverse ile etkileşim için gereklidir. “Token” teriminin arkasındaki her şeyi yazımızda keşfedin.

Token Nedir ?

Dijital varlıklardır, kopyalanamazlar, yaratılırlar ve blok zincirler üzerinde değiştirilebilirler.

Kayıtlara göre, bir varlık, bir değeri olan bir maldır. Ve ikincisi elbette mali olabilir, ancak örneğin bir oy hakkı veya mülkiyet hakkı da olabilir.

Kopyasız değiş tokuşlarına izin veren bir blok zinciri ile ilişkili olan tokenlar, değerin sayısallaştırılmasını ve merkezi olmayan bir dijital ortamda transferini mümkün kılmıştır.

Değeri olması anlamında bir varlık olan en yeni Daft Punk albümünü bilgisayarınızda bulundurabilir ve herkese gönderip orijinalini koruyabilirsiniz. Şimdi, Mona Lisa’nın, bir altın külçenin veya bir Petrus 1982’nin, onları uygun gördüğümüz şekilde çoğaltabilseydik değeri ne olurdu? Hiç bir şey.

Bu nedenle değerini koruyan bir dijital varlık kavramının Satoshi Nakamoto’nun icadı Bitcoin ile geliştiği düşünülmektedir. Ve tokenlar, bu teknolojik yeniliğin stratejik bileşenleridir.

Tokenlar Ne için Kullanılır ?

Tokenların ana avantajının, blok zinciri sayesinde çoğaltma olmadan değiştirilebilmeleri ve değerli oldukları anlaşıldığında, onlar için bir dizi kullanım durumu bulmak kolaydır. Elbette herkes parasal değeri olan token olan kripto paraları düşünürse hemen hemen her şeyi “tokenize etmek” mümkündür.

Maddi varlıklar olsun ya da olmasın: örneğin gayrimenkul, CAC 40 hisseleri, evlilik sözleşmesi veya en sevdiğiniz golf sahasına erişim hakkı. Bir kez tokenleştirildiğinde, tüm bu varlıklar blok zinciri dışında güvenilir bir üçüncü tarafın müdahalesi olmadan aktarılabilir, talep edilebilir, takas edilebilir, satın alınabilir veya satılabilir.

Farklı Token Kategorileri Nelerdir ?

Her biri kendi özelliklerine ve işlevlerine sahip birçok token türü vardır. Para olarak da adlandırılan blok zincirlerle doğrudan bağlantılı yerel tokenlerin yanı sıra, diğer tokenler akıllı sözleşmelerden gelir. Bunu ayrıntılı olarak görelim:

Yerel Tokenlar

Genellikle “coin” olarak adlandırılan bu tanımlama, “yerel tokenlar” terimi lehine kaybolma eğilimindedir. Yerel bir tokenin temel özelliği, bir blok zinciri tarafından verilmesi ve çalışması için gerekli olmasıdır.

Örneğin, küçük b harfi olan bitcoin, büyük B ile gösterilen Bitcoin blok zincirinin yerel simgesidir. Bitcoinleri transfer etmek, Bitcoin protokolüne Bitcoin olarak da ifade edilen ücretlerin ödenmesini gerektirir.

Simgeye değer veren ve bir değişim para birimi olarak kullanılmasına izin veren bu yardımcı programdır.

Son olarak, Ethereum’dan Ether, Solana’dan SOL veya Avalanche blok zincirinden AVAX gibi en iyi bilinen yerel tokenlardan bahsedebiliriz.

Güvenlik Tokenları

En yaygın tokenler değiller çünkü gerçek varlıklarla desteklendikleri için birçok ülkede finansal varlık (öz sermaye) olarak kabul ediliyorlar. Bu nedenle mevzuat kapsamına girerler ve uygulanması daha karmaşıktır. Öte yandan, gerçek bir varlığın payını temsil ettikleri için de en az risklidirler.

Yardımcı Tokenlar

Bu açık ara en çok temsil edilen kategoridir. Bunlar, belirli bir ekosistemde belirli bir kullanıma sahip tokenlardır. Diğerlerinin yanı sıra, faydalar için ödeme yapmak, merkezi olmayan bir uygulama (Dapp) tarafından sağlanan bir hizmeti kullanmak veya merkezi olmayan bir özerk kuruluşta (DAO) oy hakkı elde etmek için kullanılan bir para birimi olabilir.

Değiştirilemeyen Tokenlar (NFT’ler)

Herkes NFT hakkında konuşurken çılgın meblağlara ulaşabilecek farklı avatarları düşünüyorsa, aslında bundan çok daha fazlası. Değiştirilemeyen Token, endi başına bir token türüdür ve kullanışlılığı gelecekte çok önemli bir rol oynayacaktır.

Bir varlığın, emsallerinden ayırt edilemediği için değiştirilebilir olduğunda değiştirilebilir olduğu söylenir. Örneğin, bitcoinler tıpkı bir cüzdandaki 1 sterlinlik madeni paralar gibi değiştirilebilir.

Tersine, değiştirilemez bir token benzersizdir ve tanımlanabilir. Bu nedenle dijital sanatta bir işi benzersiz kılmak için kullanılırlar, ancak aşağıdakiler gibi sonsuz sayıda başka uygulama bulabilirler:

  • Telif hakkı koruması;
  • Biletlendirme ;
  • Diploma sertifikası;
  • Bir ürünün tedarik zincirinin izlenebilirliği;
  • Sahteciliğe karşı mücadele için orijinallik belgesi;
  • Fikri mülkiyet ;
  • Ve diğerleri.

Token Nasıl Alınır ?

Token almanın birçok yolu vardır. Ana olanı, elbette, onları satın almak için kripto para birimi platformları. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz Kripto Para Alım Satımı için En iyi Platformlar isimli makalemize kesinlikle göz atın.

Binance kayıt ol

İlk Para Teklifleri (ICO), İlk Dex Teklifleri (IDO) veya İlk Değişim Teklifleri (IEO) yoluyla da elde etmek mümkündür. Blockchain girişimlerinin, projelerini finanse etmek için piyasada halihazırda değeri olan diğer varlıklar (BNB, AVAX, Ether, vb.) karşılığında projeleriyle bağlantılı token satmalarına izin veriyorlar.

Ancak satın almak tek çözüm değil. Bir yandan, airdroplar sayesinde bunları ücretsiz olarak elde etmek mümkündür. Daha sonra, önceden tanımlanmış kriterleri karşılayanlara belirli koşullar altında ücretsiz tokenlar sunulur.

Öte yandan, bir ağın bakımına katılarak token kazanabilirsiniz. Bu, işlem doğrulama veya depolama alanını paylaşma (Sia, Filecoin, vb.) gibi gerçekleştirilen diğer görevler aracılığıyla olabilir.

Son olarak, belirli NFT kategorisiyle ilgili olarak, bunları kendiniz oluşturmak veya OpenSea veya Rarible gibi özel pazarlardan satın almak mümkündür.

Rarible ve Opensea Karşılaştırması

Özetle tokenlerin blok zincirlerin ve merkezi olmayan uygulamaların çalışması için gerekli olan dijital varlıklar olduğunu söyleyebiliriz. Mevcut tokenlerin farklı türleri sayesinde, değeri dijital olarak aktarmak mümkündür. Bu değer finansal veya parasal olabilir, ancak paraya çevrilebilir hakları da temsil edebilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here