Avalanche (AVAX) Coin Neden Düşüyor?

Hızla düşen Terra ekosistemi, kripto piyasasının gündeminde olmaya devam ediyor ve bunun iyi bir nedeni var. LUNA ve TerraUSD (UST) fiyatları sırasıyla %90 ve %70’in üzerine düştüğünden, yatırımcılar ağdan diğer stablecoin’lere akın etti. Bununla birlikte, Terra’nın diğer projeler üzerindeki düşüşe bir etkisi olmuştur. Özellikle Avalanche (AVAX), Luna Foundation Guard (LFG) ile olan ilişkisi nedeniyle acı çekiyor.

UST neden çöktü ve Terra ekosisteminin geleceği nedir?

Avalanche, Terra’nın bir arkadaşı değil, aslında daha çok bir rakip. Avalanche, Terra gibi, merkezi olmayan borsa (DEX) ticareti, stake etme ve likidite gibi DeFi gelir getirici fırsatlar için tanımlayıcı platformlardan biri olmayı amaçlayan bir Layer-1 dapp ağıdır. İki ağın boyutu benzerdir ve Solana (SOL) ile birlikte geçen sonbaharda popülaritesi artan bir katman-1 protokolü oluşmuştur.

İşte son haberler ışığında yatırımcıların AVAX hakkında bilmesi gerekenler.

Luna Foundation Guard’ın AVAX balinaları nedeniyle AVAX düşüş yaşıyor

AVAX coin neden düşüşte? İki ağ birbirine rakiptir, bu nedenle kullanıcılar yeni seçenekler ararken AVAX teorik olarak haberlerde yer almalıdır. Ama aslında durum böyle değil, bir nedenden dolayı: Terra geliştiricileri devasa AVAX balinaları oluyor.

UST stablecoin, bir DeFi platformuyla yapılan dramanın kullanıcıları ağdan ayrılmaya itmesinin ardından bu yılın başlarında 1 dolarlık sabit mevkisini kaybetti. Bu noktada, Terra’nın gelişimini denetleyen Luna Foundation Guard (LFG), 10 milyar dolarlık bir Bitcoin (BTC) satın alma çılgınlığı başlattı. Bu Bitcoin stoğu, UST stablecoin için bir rezerv görevi görüyor. Rezervin açıklanmasıyla birlikte LUNA coin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Nisan ayında, LFG daha sonra AVAX’tan 100 milyon dolar satın alarak bir varlık rezervi oluşturmaya devam etti. Bu, Avalanche’ın bugünkü sorunlarının özüdür. Terra düşmeye devam ederken, LFG, UST’yi istikrara kavuşturmak için BTC’sinin 750 milyon dolarını harcıyor. Bu, yatırımcıların devasa boyuttaki AVAX coinleri satacağından korktu ve fiyatların düşmesine neden oldu.

İronik olarak, korkunun kendisi kripto para için büyük bir fiyat düşüşüne yol açtı; AVAX, olayın ardından değer kaybetmeye devam ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here