Asya Hisseleri yılın en düşük seviyesinden yükseldi

Omicron koronavirüs varyantının etkisine ilişkin belirsizlik yatırımcıları germeye devam ediyor. ABD Hazine tahvil getirileri, ABD Fed başkanı Jerome Powell’ın Fed’in sonraki toplantısında varlık alımlarını hızlandıracağının sinyallerini vermesinin ardından doları destekleyerek Asya hisse senetleri de yükseldi.

JPMorgan Asset Management’ta küresel pazar stratejisti olan Kerry Craig “Şu anda piyasanın odak noktası Omicron ve bunun dünyayı alt üst edebilecek potansiyel üzerindeydi, ancak asıl odak Fed ve faiz politikası üzerinde olmalı. Bu, son günlerde ortaya çıkan en büyük şok” dedi.

Dow Jones Industrial Average, S&P 500 ve Nasdaq Composite’in kapanmasının ardından ABD S&P 500 vadeli işlemleri %0,6 ve Nasdaq vadeli işlemleri %0,7 yükseldi. Powell, ABD merkez bankacılarının Aralık ayında tahvil alımlarını beklenenden birkaç ay önce sonlandırıp sonlandırmayı tartışacaklarını belirterek, güçlü bir ekonomiye, durgun işgücü büyümesine ve 2022 ortasına kadar sürmesi beklenen yüksek enflasyona işaret etti. Bu, özellikle ABD Hazine getirilerini daha da yükseltti. Kısa vadeli faiz beklentilerini yansıtan iki yıllık tahvillerin getirisi en son %0,6025 seviyesindeydi.

Benchmark 10 yıllık tahviller de satıldı ve en son Salı günkü iki buçuk ayın en düşük seviyesi olan %1.4443’ten %1.4919 getiri sağladı. Artan getiriler, doların çoğu emsal karşısında sabit kalmasına ve Japon para birimi karşısında 113.4 yene yükselmesine neden oldu.

Petrol vadeli işlem piyasası da toparlanmaya başladı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) toplantısı öncesinde önceki seansta yaşanan sert düşüşlerin ardından petrol daha güçlü tepki verdi ve fiyatlar bir miktar zemin kazandı. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri %1.9 artışla varil başına 67.43 dolara yükseldi. Brent ham petrol vadeli işlemleri %2.22 artışla varil başına 70.78 dolara yükseldi.

Bununla birlikte, COVID hakkında hala çok fazla belirsizlik var ve hükümetler, bilim adamları ve yatırımcılar mevcut aşıların Omicron’a karşı ne kadar koruma sağlayacağını belirlemeye çalışıyor. Altın, yaşanan olumsuz durumlara rağmen, %0,16 artışla güvenli liman olmaya devam ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz