Aptos (APTOS) Nedir? – Tüm Bilinmesi Gerekenler

Aptos, paralelleştirme ve yenilikçi bir fikir birliği yöntemi sayesinde kendisini herkes için “en ölçeklenebilir ve güvenli” blok zinciri olarak sunar. Ekibinin kökeni ve risk sermayesi fonlarının ilgisi, onu birçok yönden ilgi çekici olsa da umut verici bir blok zinciri haline getiriyor.

Aptos nedir?

Aptos kendisini “en güvenli ve en ölçeklenebilir Tier 1 blok zinciri ” olarak tanımlıyor. Proof of Stake (PoS) konsensüs yöntemini kullanır ve bu nedenle bu yeni dördüncü nesil blok zincirlerle uyumludur.

Bu blok zinciri, Meta’nın kripto para birimleri dünyasındaki başarısız girişimi olan Diem’in küllerinden doğdu. İkincisi, Ocak 2022’de proje sonlandırıldığında, bazı geliştiriciler, kendi adını taşıyan blok zincirini geliştirmekten sorumlu şirket olan Aptos Labs’ı kurmak için gemiye atladı.

Başlangıçta Meta tarafından stabilcoin Diem için geliştirilen Move programlama dili, daha sonra ölçeklenebilir, merkezi olmayan ve güvenli bir blok zinciri oluşturmak amacıyla yeniden kullanılıyor. Bunu başarmak için Aptos, paralel işlem yürütmenin yanı sıra gelişmiş bir fikir birliği yöntemi olan AptosBFT V4’ü teknoloji yığınına entegre eder. Bu iki teknoloji sayesinde Aptos blok zinciri teorik olarak saniyede ortalama 130.000 işlem gerçekleştirebilir.

Aptos ekosistemi

Move, yepyeni bir programlama dili

Diem’in ana varisi olan Move programlama dili, Aptos blok zincirinin temel dayanağıdır. Bu, özellikle Solana, Polkadot ve Cosmos tarafından kullanılan daha genel bir programlama dili olan Rust’a dayanmaktadır. Move, Aptos blok zincirinde ve aynı zamanda Diem’in küllerinden doğan başka bir blok zinciri olan Sui’de akıllı sözleşmelerin geliştirilmesine izin verir.

Move, Meta içindeki birkaç yıllık geliştirmenin bir sonucudur ve akıllı sözleşmeler için dil referansı olan Solidity’ye kıyasla önemli avantajlar sağlar. Nitekim Move’un yaratılması, Solidity problemlerinin çözülmesinin gerekli olduğu ilkesinden başlar.

Çok fazla teknik ayrıntıya girmeden Move’un hem güvenlik hem de ergonomi açısından başlıca avantajları şunlardır:

  • Move, hafızasını yönetme şekli sayesinde teknik risklerin büyük bir kısmını azaltır. Gerçekten de Move ile, geliştiricilerin neyin erişilebilir olup olmayacağını seçmesi daha kolaydır, böylece saldırı vektörlerini azaltır;
  • Move ayrıca “Move Prover” adlı bir araca sahiptir. Bu, geliştiricilerin akıllı sözleşmenin dağıtılmadan önce tam olarak amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamalarına olanak tanır;
  • Move ayrıca, bireysel akıllı sözleşmelerden kaçınarak daha doğal bir mimari sayesinde dijital varlıkların (NFT’ler gibi) paylaşımını daha basit hale getirir.

AptosBFT V4, yeni bir fikir birliği yöntemi

3 yıllık geliştirme ve 4 yinelemeden sonra, Aptos Labs kendi fikir birliği yöntemini açıkladı : AptosBFT V4.

Bir savaş planına birlikte karar vermesi gereken bir grup general hayal edin. Grubun bir üyesinin hain olduğundan ve yanlış bilgi verdiğinden şüpheleniyorlar. Onların ikilemi, bu koşullar altında bir BFT konsensüs yönteminin yapabileceği bir planın nasıl oluşturulacağıdır.

Aptos’ta bu BFT protokolü benzersizdir ve birçok özellik sunar:

  • AptosBFT V4, bir doğrulayıcı kötü niyetli olmaya karar verse bile ağın çalışmaya devam etmesine izin veren bir itibar sistemi kullanır. Bu teknoloji, Aptos’a %100 teorik kullanılabilirlik ve bir saniyeden daha kısa bir işlem kesinliği sağlar. Bu da onu en hızlı blok zincirlerinden biri yapar;
  • Doğrulayıcılar doğrudan blok zincirinde yönetilir. Bu nedenle, herhangi bir güncelleme , blok zincirinin bir kopyasını veya bir “çatal” oluşturmak zorunda kalmadan bir yönetim oyu ile yapılabilir. Bu aynı zamanda kötü doğrulayıcıları insan müdahalesi olmadan izole etmeye yardımcı olur.

Aptos blok zincirinin kalbi olan paralelleştirme

Aptos, kendi BFT konsensüs protokolüne ek olarak, blok zincirinin ölçeklenebilirliğini geliştirmek için paralelleştirmeyi de seçti. Aptos Labs bu teknolojiye “ Blok Yazılım İşlemsel Bellek ” (Block-STM) adını veriyor. Block-STM, işlemleri ve akıllı sözleşmeleri aynı anda yürütebilen bir motora güveniyor.

Bitcoin veya Ethereum gibi çoğu blok zincirinde işlemler tek tek işlenir. Bu nedenle, bir sonrakini işlemeden önce bir öncekinin doğrulanmasını beklemek gerekir. Dolayısıyla bir zaman çizelgesi vardır ve bir işlem doğrulanır onaylanmaz blok zincirinin geçmişine kaydedilir ve bu böyle devam eder.

Aptos, aynı anda birkaç işlemin yürütülmesine ve bloğun sonunda doğrulanmasına izin verir. Bu açıkça blok zincirinin daha hızlı olmasını ve sıkışmış bir işlemden etkilenmemesini sağlar. Bir işlem sorunluysa, blok artık sorunlu olmayana kadar yalıtılmış olarak yeniden yürütülmelidir.

Aptos, diğer Layer 1 blok zincirlerine karşı

Block-STM ve AptosBFT V4 sayesinde Aptos, bir testnet sırasında saniyede 130.000 işlemi aşmayı başardı ve teorik olarak saniyede yaklaşık 160.000 işlem gerçekleştirdi. Buna bir saniyeden daha kısa bir kesinlik ekleyin ve şimdiye kadar görülen en hızlı ve ölçeklenebilir blok zincirlerinden birine sahip olursunuz.

Ancak paralelleştirmenin topluluk tarafından eleştirilen bir çözüm olduğunu unutmayın . Genel olarak, daha hızlı olan herhangi bir şey, potansiyel olarak çift harcama gibi yeni güvenlik açıkları açar.

APTOS Coin nedir?

Aptos’un yerel tokeni, bir bahis kanıtına özgü bir kripto para biriminin klasik rollerine sahiptir: Aptos blok zincirini güvence altına almak amacıyla kilitlenebilir veya pay edilebilir.

Katkısı karşılığında, tokenlerin sahibi bahsi ile orantılı olarak ödüllendirilecektir. Aptos blok zinciri tokeni, bu aynı kilitleme süreci aracılığıyla protokol yönetimine erişim sunacaktır. Bir kez daha, oyların ağırlığı yatırılan miktarla orantılıdır; ayrıca Aptos blok zincirinde işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.

Aptos tokeninin tokenomikleri henüz açıklanmadı. Bu nedenle, şu anda ne adı, ne arzı ne de dağılımı bilinmektedir. Bu bölüm, bu bilgiler kullanıma sunuldukça güncellenecektir.

Aptos ekibi ve ortakları

Aptos’un arkasındaki ekip

Aptos blok zinciri, 2022’nin başlarında Meta’nın Diem projesinin küllerinden doğdu. Ekibin bir kısmı Meta’dan istifa ederek Palo Alto, California’da Aptos blok zincirini geliştirmekten sorumlu bir şirket olan Aptos Labs’ı kurdu.

Böylece, Aptos üzerinde çalışan ekibin çoğunluğu Meta’dan ve daha özel olarak Diem’den geliyor. Tabii ki, artık Meta ile bir bağlantıları yok. Aptos Labs, eski Meta çalışanlarına ek olarak birçok Solana çalışanını da transfer etti. Bu özellikle, Temmuz 2022’de takıma katılan Solana’nın eski pazarlama müdürü Austin Virts için geçerlidir.

Projenin genç yaşı göz önüne alındığında, ekip her geçen gün katlanarak büyüyor. 

Aptos Labs, iki mühendis tarafından ortaklaşa kuruldu:

  • Mohammad Shaikh : Aptos Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su. Stratejiden Sorumlu Başkan olarak görev yaptığı eski bir ConsenSys’dir. Ayrıca gayrimenkul hisselerinin satın alınmasını sağlamak isteyen bir blockchain girişimi olan Meriodio’nun CEO’suydu;
  • Avery Ching : Aptos Labs’ın kurucu ortağı ve CTO’su. Doğrudan 10 yılı aşkın bir süredir yazılım mühendisi olarak çalıştığı Meta’dan geliyor.

Aptos Labs ekibinin ve katkıda bulunanların ayrıntılarını resmi LinkedIn’de bulabilirsiniz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz