Altın üç haftanın en düşük seviyesine geriledi

Altın, art arda üçüncü günde kaybetmeye devam etti ve üç haftanın en düşük seviyesine geriledi. Fed’in şahin duruşu, yükselen ABD tahvil getirileri ve güçlenen USD, düşüşe katkıda bulundu. 

Teknik açıdan bakıldığında, altın fiyatı şimdi Ağustos 2021’in en düşük seviyesinden yukarıya doğru eğimli bir trend çizgisinin altında kısa vadeli bir düşüş kırılmasını doğruladı. Bu da, daha fazla değer kaybı hareketine yönelik beklentileri destekliyor. Negatif görünüm, günlük grafikte hala aşırı satım bölgesinde olmaktan uzak olan aşağı yönlü teknik göstergelerle destekleniyor. Bu nedenle, 1.770 dolar – 1.768 dolar bölgesinde 1.785 dolar ara desteğini takip etmek lazım.

Şimdi 1.798 dolar bölgesi civarında, bahsedilen yükselen trend çizgisi destek kırılma noktasının yakınında sert dirençle karşılaşabilir. Herhangi bir yükseliş, bir satış fırsatı olarak görülebilir ve şu anda 1.805 dolar civarında olan çok önemli.

Altın fiyatı, art arda üçüncü günde düşmeye devam ediyor

Altın, FOMC sonrası düşüşü genişletti ve Cuma gününde art arda üçüncü gün için satışların bir miktar devamına tanık oldu. Avrupa seansının ilk yarısında düşüş baskısı devam etti ve spot fiyatları 1.790 dolar bölgesi civarında üç haftanın yeni en düşük seviyesine geriledi.

Fed Faiz Kararı Açıklandı! Son Durum Ne?

Fed Çarşamba günü daha şahin bir duruş sergiledi ve artan enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını beklenenden daha hızlı artırabileceğini belirtti. Para piyasası hızlı tepki verdi ve 2022’nin sonuna kadar beş çeyrek puanlık faiz artışı ihtimalini fiyatlamaya başladı. Kısa vadeli faiz vadeli işlemleri de Mart’taki ilk artışın 50 baz puan olabileceğine dair %20’lik bir risk içeriyor. Bu da, faiz artırımı beklentilerine daha duyarlı olan 2 yıllık ABD devlet tahvili getirilerini 23 ayın en yükseğine çıkardı.

Fed’in daha agresif bir politika tepkisi ile birlikte yükselen ABD Hazine tahvil getirileri beklentileri ABD dolarını Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyesine itti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here