Altın, risk ve Fed’in faiz artırımı endişeleriyle savunmada kalıyor

Altın, 1.729 dolar bölgesine mütevazı bir gün içi düşüşünü tersine çeviriyor ve Avrupa seansının ilk yarısında nötre dönüyor. XAU/USD şu anda 1.735 dolar bölgesi civarında yer alıyor.

ABD doları, art arda ikinci gün için taze bir arz ile buluşuyor ve önceki gün dokunduğu 20 yılın en yüksek seviyesinden geri çekildi ve bu da dolar cinsinden altına bir miktar destek sunuyor. Devam eden USD kar alma düşüşü, yalnızca ABD Hazine tahvil getirilerindeki daha fazla düşüşe bağlanabilir ve bu da getirisi olmayan altına daha fazla fayda sağlar. Ancak yukarı yönlü, Eylül toplantısında 75 baz puanlık büyük bir Fed faiz artırımına yönelik güçlü beklentiler arasında sınırlı kalıyor.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü yaptığı şahin açıklamalarla yeniden teyit edildi ve enflasyonu düşürmek için faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek tutulacağına işaret etti. Bu, risk alma dürtüsüyle birlikte, altın kazanımlarını sınırlıyor gibi görünüyor.

Çinli yetkililer dünyanın en büyük ikinci ekonomisini canlandırma sözü verdiler ve yatırımcıların güvenini artırdılar. Bu, altının bir dip oluşturduğunu teyit etmeden ve daha fazla kazanç için konumlanmadan önce dikkatli olmayı garanti ediyor.

Piyasa katılımcıları, Kuzey Amerika oturumunun ilerleyen saatlerinde JOLTS İş Açıkları verilerini ve Konferans Kurulu’nun Tüketici Güven Endeksi’ni içeren ABD ekonomik raporunu sabırsızlıkla bekliyor. Bu, ABD tahvil getirileri ile birlikte USD’yi etkileyebilir. Bunun dışında, risk duyarlılığı, altın çevresinde kısa vadeli ticaret fırsatlarının üretilmesine katkıda bulunabilir. Ancak odak noktası, Cuma günü yayınlanacak olan ve halk arasında NFP olarak bilinen, yakından izlenen ABD aylık istihdam raporunda kalmaya devam edecek.

Ağustos ayı istihdam rakamları, artan oranlar ve inatla yüksek enflasyon karşısında ekonominin sağlığına dair bir fikir verecektir. Bu da Eylül ayında yapılacak bir sonraki FOMC toplantısı öncesinde USD talebini ve altın fiyatlarını yönlendirecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz