Altın Ons fiyatı aylık en yüksek seviyeye ulaştı

Altın, FOMC sonrası 1.753$ bölgesinden veya iki ayın en düşük seviyesinden güçlü toparlanmasını sürdürdü ve Cuma gününde art arda yükselişine devam etti. Momentum, Kuzey Amerika seansının erken saatlerinde genişledi ve spot fiyatları son bir saatte 1.8113$ bölgesi civarında yeni bir aylık en yüksek seviyeye çıkardı.

Yatırımcılar bu haftaki şahin merkez bankası kararlarını gözden geçirirken, yaygın temkinli ruh hali, güvenli liman altına fayda sağlayan önemli bir faktör olarak görüldü. Omicron koronavirüs varyantının hızla yayılmasından kaynaklanan ekonomik risklere ilişkin endişeler, yatırımcıların duyarlılığı üzerinde baskı oluşturmaya devam etti. Bu, hisse senedi fiyatları için genel olarak daha zayıf bir alım satım hissiyatından belliydi.

Ons Altın haftayı pozitif kapatabilir

Güvenli limana kaçışta ivme, 200/100 günlük SMA’ların birleşmesi ve 1.800 dolarlık yuvarlak rakamın ötesinde sürekli bir harekette bazı teknik satın alımlara da bağlanabilir. Son yükselişle birlikte Altın fiyatı, Çarşamba günü dokunduğu düşük seviyeden 60$ civarında yükseldi ve haftayı olumlu bir notla sonlandırmaya hazır görünüyor.

Altın (XAU/USD), Avrupa’da Cuma sabahı erken saatlerde altıdaki en büyük haftalık sıçramaya hazırlanmak için gün içi %0,40 artışla 1.807$ civarındaki aylık en yüksek seviyesini yeniliyor.

Bununla birlikte, ABD Hazine tahvil getirileri arka arkaya ikinci gün düşüşte ve ABD Dolar Endeksi’ni (DXY) bir gün için %0.05 düşüşle 95.85 yakınlarında takılıyor.

Altın fiyatları, DXY’nin Aralık ayındaki en büyük günlük düşüşü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına tepki göstermesinin ardından önceki gün 200-DMA’yı geçti. Sebep, piyasanın ABD tahvillerine yönelik acelesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin hareketine ilişkin karışık hislerin ortasındaki düşük Hazine getirileriyle de bağlantılı olabilir.

Sonuç olarak, altın fiyatları Ekim ve Kasım sonunda 1.815$’ı çevreleyen zirvelere doğru ilerliyor ve bu kırılma, Temmuz ve Eylül’ün en yüksek seviyelerinden oluşan 1.834$ seviyesini zorlayabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz