Altın fiyatları, risk iştahının azalmasıyla düşüyor

Altın fiyatları Pazartesi günü ABD’nin faiz artırım beklentilerinin Hazine getirilerini bir ayın en yüksek seviyesine çıkarması ve Rusya-Ukrayna barış görüşmelerinde ilerleme umutları ile düştü.

Altın, tutmanın fırsat maliyetini artıran, yükselen ABD faiz oranlarına karşı oldukça hassastır. Spot altın, 0457 GMT itibarıyla %0.5 düşüşle ons başına 1.976.31 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 1.979,40 dolara geriledi.

Benchmark ABD 10 yıllık Hazine getirileri, ABD Merkez Bankası’nın bu haftanın ilerleyen günlerinde iki günlük bir etkinlikte faiz oranlarını yüzde dörtte bir oranında artırmasının yaygın olarak beklenmesiyle bir ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Altının güvenli liman talebini baskı altına alan küresel hisseler, çatışmalar devam ederken bile Ukrayna krizinde bir barış umutlarıyla yükseldi.

Değerli metallerin fiyatları düşüyor

Otomobil üreticileri tarafından emisyonları azaltmak için katalitik konvertörlerde kullanılan paladyum, %4.1 düşüşle ons başına 2.700.75 dolara geriledi. Metal, en iyi üretici Rusya’dan gelen arz kesintileri korkusuyla geçen hafta 3.440.76 dolar ile rekor seviyeye ulaşmıştı.

Rus madencilik devi Nornickel önemli lojistik sorunlarla karşı karşıya, ancak paladyum teslimatları için alternatif rotaları güvence altına almayı başardı.

Diğer metaller arasında, spot gümüş %0.4 düşüşle ons başına 25.69 dolara düşerken, platin %1.8 düşüşle 1.060.45 dolara geriledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here